Ratusz ogłosił dzisiaj (11.12) wyniki zakończonych konsultacji społecznych dotyczących wyboru przez mieszkańców Olsztyna metody naliczania opłat za odbiór odpadów komunalnych. Trwające od 20 listopada do 6 grudnia bieżącego roku badanie opinii - przeprowadzone za pomocą ankiet papierowych oraz w formie elektronicznej dało jednoznaczny wynik: chcemy, aby opłaty za odbiór odpadów były naliczane od liczby mieszkańców danego lokalu.
Przygotowane przez miasto ankiety proszące wypełniającą osobę o wybór jednego z 4 wariantów (naliczanie opłaty od liczby mieszkańców, od ilości zużytej wody, od powierzchni lokalu lub od gospodarstwa domowego) wypełniło 2853 olsztynian. 1590 osób - 56% opowiedziało się za naliczaniem od liczby mieszkańców, 770 osób - 27% od gospodarstwa domowego. Na trzecim miejscu znalazła się metoda naliczania od ilości zużytej wody, którą wybrało 301 osób -11%. Natomiast naliczanie opłaty od powierzchni lokalu wybrało tylko 192 mieszkańców, co stanowi 7% osób biorących udział w ankiecie.
-
Kilkakrotnie już się wypowiadałem, że przyjmę każde rozwiązanie, które wybiorą mieszkańcy - powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, poproszony o skomentowanie powyższych wyników. -
Zatem przyjmuję to, co dzisiaj jest prezentowane. Ktoś może powiedzieć, że to badanie jest niezbyt obiektywne, ponieważ nie wszyscy zagłosowali, ale zachęcaliśmy do udziału w ankiecie wszystkich. Ostateczną metodę naliczania opłat za odpady komunalne wybiorą olsztyńscy radni podczas zaplanowanej na czwartek (13.12) sesji Rady Miasta, podczas której będzie uchwalany pakiet uchwał dotyczących gospodarowania odpadami na terenie Gminy Olsztyn.
Miasto zaproponuje następujące stawki naliczania opłat od liczby mieszkańców:
» 9,8 zł - za odpady segregowane,
» 14,41 zł - za odpady zmieszane.
-
Przedstawione stawki mogą być modyfikowane już w trakcie obowiązywania nowej ustawy, w zależności od tego jakie stawki zostaną uzyskane na przetargach - stwierdził prezydent Grzymowicz. -
Jeżeli nastąpi taka możliwość, że metody naliczania będą mogły zostać połączone, to rodziny wielodzietne moglibyśmy potraktować inaczej, żeby nie musiały ponosić bardzo wysokich opłat spowodowanych tym, że posiadają liczną rodzinę. Prezydent zwrócił uwagę również na fakt, że nowy system gospodarki odpadami komunalnymi zacznie obowiązywać najpóźniej od 1 lipca przyszłego roku. Dlatego też mieszkańcy Olsztyna posiadający podpisane umowy na odbiór odpadów z prywatnymi przewoźnikami zawierające klauzulę 6-miesięcznego wypowiedzenia powinni je wypowiedzieć do końca bieżącego roku. Jeżeli tego nie zrobią, to po 1 lipca będą musieli ponosić podwójne opłaty za wywóz śmieci do czasu upłynięcia okresu wypowiedzenia starej umowy.
Co dalej z olsztyńskimi odpadami- dowiemy się już w czwartek.
Z D J Ę C I A
F I L M Y