A. Rzepecki, Motorem mojej sztuki jest SHL-ka (fot. arch. BWA)
Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na okolicznościową wystawę poświęconą działalności czterech grup artystycznych Gruppa, Koło Klipsa, Luxsus i Łódź Kaliska powstałych na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Wernisaż wystawy w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - 13 grudnia, o godzinie 18.00.
Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, w 1981 roku, poza wszystkimi innymi kwestiami, zdeterminowało także życie artystyczne. Jedną z charakterystycznych cech sytuacji politycznej przełomu dekady było powstanie 4 grup artystycznych, które z kolei określały życie artystyczne w swoich lokalnych środowiskach, ale też emanowały poza nie. Wydawały własne pisemka, urządzały różne akcje i spotkania, zadziwiały swoją intensywną aktywnością. Choć dostrzegano i doceniano ich niebywałe znaczenie od dawna, to nigdy nie poświęcono im wspólnej wystawy, nie powstała też żadna praca wyłącznie im zadedykowana.
Pierwsza pojawiła się Łódź Kaliska (1979), następne - Gruppa, Luxus i Koło Klipsa powstały na początku lat 80. Choć rozrzucone w czasie, to jednak łączy je wspólna podstawa ideowa. Wystawa okolicznościowa jest więc wprawdzie bardzo syntetycznym szkicem, ale za to pionierskim, prezentującym po raz pierwszy skonfrontowane ze sobą cztery grupowe postawy i profile kilkunastu artystów związanych z Łodzią, Poznaniem, Wrocławiem i Warszawą. Tak wyglądała wówczas sztuka.
Wystawa w BWA powstała przy współpracy z warszawską Galerią Propaganda. Będzie ją można oglądać od 14 grudnia do 20 stycznia.