W Szkole Policealnej im. Profesora Zbigniewa Religi w Olsztynie odbyła się wczoraj (7.12) Wigilia Narodów - impreza niezwykle barwna, pełna muzyki, tańca i smakołyków. Przedstawiono w jej trakcie świąteczne tradycje Niemiec, Rosji, Ukrainy i Polski.
Szkoła Policealna im. Profesora Zbigniewa Religi w Olsztynie, zwana „Medykiem”, ma spory dorobek w organizowaniu różnych bardzo ciekawych imprez. Tegoroczna zorganizowana za dofinansowanie uzyskane z Urzędu Marszałkowskiego propagowała integrację europejską z sąsiadami naszego kraju. Efektem tego była wspaniała impreza, w trakcie której wystąpiły panie z koła niemieckiego z Warkał, zespół Kalinka z Kaliningradu, uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim oraz uczniowie „Medyka”.
Były opisy różnych tradycji świątecznych, jakie istniały na Warmii i Mazurach - regionie, gdzie krzyżowały się zarówno obyczaje prusko-niemieckie, rosyjskie, ukraińskie, jak i polskie. Przypomniano kolędy i pieśni świąteczne czterech wspomnianych narodów. Były też niezwykle barwne tańce i zabawy. Tu szczególnie rozgrzał atmosferę zespół Kalinka.
Na koniec gościom wręczono mikołajkowe upominki - drewniane figurki Św. Mikołaja, dzieło własnoręczne zrobione przez dyrektor szkoły Jolantę Kłoczewską. Zmęczeni nadmiarem atrakcji goście mogli skosztować potraw różnych stołów wigilijnych. Na ukraińskim kusiły pierożki i kutia, na niemieckim pieczona gęś, czernina, sałatka z kapusty na słodko, ryba faszerowana, ciasto makowe, ciasteczka i marcepanki. Z kolei stół rosyjski przyciągał sałatkami śledziowymi na dwa sposoby: w śmietanie i „pod kołderką”. Był też napój żurawinowy, pierożki z grzybami oraz z kapustą, jajka z kawiorem, słodkie bułeczki i sałatki, w tym jedna z opieniek, świeżego ogórka i cebulki. Najbogatszy był stół polski z kilkoma rodzajami śledzia, pierogami z kapustą i grzybami, sałatkami oraz słodkościami, w tym z nieśmiertelnym makowcem. Kulinarnych pokus było tyle, że trudno było wszystkiego skosztować.
Wigilia Narodów to inicjatywa dyrekcji Szkoły Policealnej oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Policealnej w Olsztynie „Medyk”.
Z D J Ę C I A