Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:04 20 stycznia 2025 Imieniny: Fabiana, Sebastiana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2012-12-04 20:23 | Rozmiar tekstu: A A A
Dni Białej Wstążki

Na konferencji dyskutowali o problemie przemocy wobec kobiet

Olsztyn24
Konferencja odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego
| Więcej zdjęć »

W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie odbyła się dziś (4.12) II Warmińsko-Mazurska Konferencja „Solidarni przeciw przemocy wobec kobiet - Biała Wstążka”. Zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie konferencja jest jednym z wydarzeń w ramach obchodzonych w dniach 25 listopada do 10 grudnia „Dni przeciw przemocy wobec kobiet”. Ich symbolem jest biała wstążeczka, którą dekorowani są przede wszystkim mężczyźni. Posiadanie białej wstążki to sygnał: „Ja jestem przeciw przemocy wobec kobiet!”.

Adresatami większości wydarzeń w ramach „Dni przeciw przemocy wobec kobiet” są głównie mężczyźni. Dlaczego? Bo okazuje się, że na ponad 6 tys. przypadków przemocy zgłoszonych warmińsko-mazurskim policjantom w 2011 roku, tylko w 211 przypadkach sprawcami przemocy były kobiety. A jak twierdzili organizatorzy dzisiejszej konferencji, liczbę przypadków przemocy zgłoszonych policji trzeba pomnożyć co najmniej przez 3, by uzyskać faktyczną ich liczbę. Na taką wielkość zjawiska przemocy wskazują bowiem badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Więc problem stosowania przemocy wobec kobiet jest i to niemały. Dlatego już od młodych lat przedstawiciele płci brzydkiej powinni być edukowani, by ich stosunek do kobiet w dorosłym życiu uległ zmianie, by związki między mężczyznami i kobietami były partnerskie, co pozwoli znacząco zmniejszyć liczbę przypadków przemocy wobec kobiet.

Wśród uczestników konferencji był m.in. Marek Prejzner z Instytutu Prewencji Przemocy, który adoptował do polskich warunków amerykański program psycho-edukacyjny dla osób dopuszczających się przemocy. Takiego programu domagały się w Polsce ofiary przemocy, twierdząc, że dopóki swoich postaw nie zmienią sprawcy przemocy, wszelka pomoc niesiona ich ofiarom będzie bezskuteczna. Taki program realizowany jest już w Polsce, w tym również na Warmii i Mazurach. Chociaż problem przemocy nadal ma spore rozmiary.

- Takie konferencje jak dzisiejsza służą pokazaniu problemu i naszych działań zmierzających do jego rozwiązania - mówi Wiesława Przybysz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. - Mówimy o tym, co udało się zrobić i co jeszcze musimy poprawić, co zmienić. Przede wszystkim chodzi nam o to, by tworzyć skuteczne ramy organizacyjne, które umożliwią eliminowanie zjawiska przemocy, a przede wszystkim uświadomienie sprawcom przemocy, że nie są anonimowi. A dzisiejsza konferencja pokazuje nam także, jak dużo osób skupionych jest wokół tego problemu. Spotykając się podwyższamy też swoje umiejętności i kompetencje, by skutecznie można było pracować.
R E K L A M A
Jak zapewnia Wiesława Przybysz, w województwie służby socjalne tak są zorganizowane, że są w stanie bardzo szybko reagować na zjawiska przemocy. Działają zespoły interdyscyplinarne i grupy robocze, które w momencie powzięcia informacji o przemocy są w stanie natychmiast podjąć działania. Tę działalność ułatwia zmieniająca się - choć powoli - mentalność mieszkańców województwa, którzy coraz częściej nie przechodzą obojętnie wobec przypadków przemocy najczęściej rozgrywających się w czterech ścianach. Częściej też o pomoc zwracają się same ofiary przemocy.

- Mamy w województwie odpowiednio zorganizowany i wyposażony system przeciwdziałania przemocy - dodaje Wiesława Przybysz. - Zaczynamy też mówić, że zjawisko przemocy jest powoli ograniczane, że nasze działania przynoszą efekty. Widzimy to pod danych statystycznych dostarczanych nam przez Policję.

Podczas konferencji wyróżniono też mężczyzn, którzy mają szczególne zasługi w rozwiązywaniu problemu przemocy wobec kobiet. Wśród wyróżnionych dyplomem „Warmińsko-Mazurskiego Kawalera Białej Wstążki” w tym roku znaleźli się:

» Mirosław Bień - współzałożyciel i pracownik w Ośrodku Konsultacyjno-Psychoedukacyjnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kętrzynie,
» Krzysztof Rubas - koordynator Klubu Integracji Społecznej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Olsztynku,
» Dariusz Jurkiewicz - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Węgorzewie,
» Arkadiusz Paturej - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie,
» Jakub Zaręba - asystent Zespołu Prewencji Komisariatu Policji w Olsztynku,
» Mieczysław Wójcik - komendant powiatowy Policji.

Dzisiejsza konferencja była drugim przedsięwzięciem samorządu województwa warmińsko-mazurskiego w ramach kampanii „Biała Wstążka”. Pierwszym była ubiegłoroczna konferencja o tym samym tytule zorganizowana 2 grudnia 2011 roku.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.