Dyplomy otrzymali laureaci tegorocznej edycji programu |
Więcej zdjęć »
W siedzibie Starostwa Powiatowego w Olsztynie 48 pracodawców z regionu Warmii i Mazur odebrało dzisiaj (4.12) pakiety ze środkami ochrony indywidualnej (dostosowanymi do branży, którą reprezentuje dany pracodawca) ufundowane przez Państwową Inspekcję Pracy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy ci w roku 2011 wzięli udział w programie prewencyjnym Państwowej Inspekcji Pracy „Zdobądź Dyplom PIP”. Przedsiębiorcy ci uzyskali tenże dyplom, zaś pakiety są dla nich dodatkową nagrodą za sprostanie wysokim wymaganiom programu. Również dzisiaj 46 pracodawców otrzymało dyplomy PIP za udział w tegorocznej edycji programu.
Program „Zdobądź Dyplom PIP” (www.prawawpracy.pl) jest realizowany przez Państwową Inspekcję Pracy od 12 lat. Głównymi jego adresatami są pracodawcy z małych zakładów produkcyjnych i usługowych (do 9 pracowników), z których działalnością wiążą się zagrożenia zawodowe. Kontrole inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy wykazują, że właśnie w takich zakładach przepisy prawa pracy łamane są najczęściej. Idea programu oparta jest na zasadzie samokontroli, gdzie pracodawca, przy pomocy przygotowanych przez PIP narzędzi (lista kontrolna z komentarzem) i pomocy inspektora pracy jako eksperta, identyfikuje występujące w zakładzie problemy i nieprawidłowości, ocenia ich skalę oraz określa sposoby i terminy ich likwidacji.
Udział w programie rozpoczyna się od szkolenia dla pracodawców przeprowadzanego przez inspektorów PIP. Po szkoleniu pracodawcy przeprowadzają w swoich zakładach samokontrolę identyfikując problemy i zagrożenia (wykorzystując otrzymane od inspekcji pracy materiały pomocnicze). Po zakończeniu przez pracodawcę swoich działań inspektor pracy weryfikuje wyniki samokontroli w zakładzie przeprowadzając audyt. Jeżeli ocena inspektora pracy okaże się pozytywna pracodawca otrzymuje prestiżowy Dyplom PIP.
Kampania jest adresowana przede wszystkim do zakładów branży budowlanej, przetwórstwa drewna, piekarniczej, spożywczej (sklepy spożywcze), restauracji, małych zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego, produkcji odzieży, małych zakładów przetwórstwa mięsnego, pralni, przedsiębiorstw transportowych, zakładów ślusarskich, przedsiębiorstw transportowych oraz zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych.
Z D J Ę C I A