Od prawej: Agnieszka Jabłońska i Małgorzata Romaniuk z MSR ds. Osób
Niepełnosprawnych w Olsztynie poprowadziły debatę |
Więcej zdjęć »
W byłej sali sesyjnej Rady Miasta w olsztyńskim ratuszu odbyła się dzisiaj (3.12) debata „Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych - rzeczywistość a oczekiwania” zorganizowana przez Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych i Miejską Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie pod patronatem prezydenta Olsztyna.
Debata miała na celu popularyzację Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych oraz dyskusję o rozwoju Olsztyna w kontekście potrzeb osób niepełnosprawnych. Zaprezentowano także projekt „Zintegrowani Niepełnosprawni - rozwój sieci organizacji Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych”, w ramach którego zrealizowanych jest pierwszych 10 debat powiatowych (w tym dzisiejsza) oraz wiele innych działań na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.
Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym w kompleksowy sposób mówiącym o kwestiach niepełnosprawności. Została zatwierdzona przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 13 grudnia 2006 roku, weszła w życie 3 maja 2008 roku. Unia Europejska jako związek państw przystąpiła do niej 23 grudnia 2010 roku. Do tej pory Konwencję ratyfikowało 119 państw. Polska dokonała tego 6 września bieżącego roku.
-
Jest to jeden z najważniejszych dokumentów dla osób niepełnosprawnych - przyznaje Małgorzata Romaniuk z Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie. -
Długo czekano na jego ratyfikację. Mówi on przede wszystkim o prawach i przywilejach tych osób, które powinny być respektowane we wszystkich krajach. W Polsce poczyniono wiele, aby wyrównywać szanse tych osób, ale nie da się ukryć, że jest jeszcze dużo do zrobienia.
Z D J Ę C I A