W piątek (30.11) w Hotelu Wileńskim w Olsztynie odbyła się uroczysta promocja książki pt. „Wileńskie korzenie: wspomnienia, relacje, dokumenty” powstałej w Wydawnictwie Tomasza Śrutkowskiego Edytor „WERS” z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, oddział w Olsztynie oraz przy pomocy Fundacji im. Michała Oczapowskiego i Towarzystwa Naukowego im. W. Kętrzyńskiego - Komisja Badań nad Współczesnością.
Licząca 408 stron książka składa się z 50 rozdziałów napisanych przez 47 autorów. Są nimi głównie ludzie z „wileńskimi korzeniami”, którzy po drugiej wojnie światowej zostali wysiedleni z Ziemi Wileńskiej i zamieszkali na terenie Warmii i Mazur, a także w innych rejonach Polski. Niektórzy z nich opisują własne przeżycia z tym związane na zasadzie rodzinnej pokoleniowej sagi, ale są też wspomnienia zanotowane przez ich dzieci i wnuków. W większości jest to już historyczny zapis losów Polaków wysiedlanych z własnej, ojczystej ziemi, często więzionych i zsyłanych na Syberię, prześladowanych przez władzę ludową za działalność w szeregach Armii Krajowej.
Artykuły autorów z Polski uzupełniają teksty naszych rodaków mieszkających obecnie na Litwie. W dwóch rozdziałach odnotowane zostały w formie skróconej dziesiątki życiorysów postaci pochodzących z Ziemi Wileńskiej i zasłużonych swoją działalnością w olsztyńskim regionie: księży, lekarzy, naukowców, artystów, literatów, pedagogów, społeczników.
Całość materiału literackiego zebrali Zygfryd Gładkowski i Bolesław Pilarek, opracowanie redakcyjne Tomasz Śrutkowski, druk PP ARTPrint w Olsztynie. Książka jest bogato ilustrowana ikonograficznie i fotograficznie. Jako wydawnicza nowość znajduje się już na księgarskich półkach w Olsztynie, niebawem trafi także do księgarń w całym województwa oraz w kraju.
Z D J Ę C I A