Rozpoczęcie „śmieciowych” konsultacji prezydent Olsztyna ogłosił 20 listopada
Trwa badanie opinii publicznej w sprawie wyboru przez mieszkańców Olsztyna najkorzystniejszej ich zdaniem, metody naliczania opłat za odbiór śmieci. - Metody wybrał ustawodawca i umieścił w ustawie. Spośród czterech propozycji, każdy mieszkaniec może wybrać jedną, najlepszą dla siebie i rodziny - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. W poniedziałek (26.11) będzie można dowiedzieć się więcej. - Zapraszam do udziału w czacie internetowym i dyżurze eksperckim - dodaje prezydent.
1 stycznia 2012 roku weszła w życie Ustawa z dnia 1.07.2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. nr 152, poz. 897). Zgodnie z jej zapisami, najpóźniej 1 lipca 2013 r. gmina Olsztyn musi wprowadzić nowy system gospodarki odpadami komunalnymi.
W wyniku tych zmian:
» na gminie będzie spoczywał odbiór wszystkich śmieci i zawarcie stosownych umów z firmami zajmującymi się ich wywozem;
» na terenie gminy będą obowiązywać ujednolicone dla wszystkich mieszkańców stawki opłat za odpady zmieszane i odpowiednio niższe za odpady segregowane.
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostaną określone uchwałą Rady Miasta. Opłata będzie zawierała koszty odbioru, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów. Ustawa definiuje - pozostawiając wybór Radzie Miasta - wariantowe wskaźniki podstawy naliczania opłat, tj.: od liczby mieszkańców, od ilości zużytej wody, od powierzchni mieszkalnej lub od gospodarstwa domowego.
Więcej informacji na ten temat można przeczytać na stronach internetowych www.konsultacje.olsztyn.eu i www.olsztyn.eu. Dodatkowo w poniedziałek (26.11) o godz. 17.00 na stronie www. czat.olsztyn.eu rozpocznie się czat internetowy z Haliną Zaborowską-Boruch, wiceprezydentem Olsztyna, odpowiedzialną w olsztyńskim samorządzie za gospodarkę odpadami komunalnymi.
Inna z możliwości uzyskania informacji o problemie, to spotkanie z pracownikami Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna. Te planowane są na 26 listopada i 5 grudnia, w godz. 14.00-16.00 w ratuszu, Pl. Jana Pawła II 1 lub 27 i 29 listopada, w godz. 13.00-17.00 w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miasta Olsztyna w CH Real, ul. Sikorskiego 2B
Można też wysłać pytanie pocztą na adres: Urząd Miasta Olsztyna, Pl. Jana Pawła II 1, 10-101 Olsztyn, z dopiskiem: „konsultacje społeczne” lub drogą elektroniczną na adres e-mail: ochronasrodowiska@olsztyn.eu
Olsztyńscy samorządowcy są bardzo podzieleni, jeżeli chodzi o wybór metody naliczania opłat za śmieci. I linia podziału nie przebiega pomiędzy klubami radnych, czy według opcji politycznych, jakie reprezentują. Dlatego radni bardzo liczą, że pomocy w wyborze metody udzielą im mieszkańcy miasta. A ci mogą zagłosować na jedną z czterech zaproponowanych przez posłów metod za pośrednictwem sondy internetowej lub przez wypełnienie papierowej ankiety.
Jak na razie zainteresowanie udziałem w internetowej ankiecie nie jest oszałamiające. W ciągu 5 dni trwania głosowania, do godz. 18. w niedzielę (25.11), głosy oddało zaledwie 450 internautów. Głosy rozłożyły się następująco:
» 53,1 % - od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (239 głosów)
» 16,4 % - od ilości zużytej wody w danej nieruchomości (74 głosy)
» 5.6 % - od powierzchni lokalu mieszkalnego (15 głosów)
» 24.9 % - od gospodarstwa domowego (112 głosów).
Głosować można do6 grudnia.