W Lidzbarskim Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim odbyło się wczoraj (23.11) doroczne spotkanie ludzi kultury, połączone z wojewódzką inauguracją roku kulturalnego 2012/2013. Było ono połączone z wyróżnieniem najwybitniejszych osób związanych z kulturą naszego regionu.
Na uroczystości najlepsi twórcy i animatorzy kultury zostali uhonorowani medalami i odznaczeniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczono również przyznane przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego nagrody w dziedzinie kultury oraz Nagrodę Humanistyczną im. Wojciecha Kętrzyńskiego. W tym roku otrzymał ją prof. dr hab. Henryk Samsonowicz, wybitny historyk i były minister MEN w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego.
W imieniu marszałka województwa głos zabrała Anna Wasilewska, członek zarządu województwa. Przemawiał również Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oboje mówcy wspomnieli, że kultura naszego regionu, pomimo drastycznych oszczędności, jest w ciągłej ofensywie i osiąga spektakularne sukcesy nie tylko w skali Warmii i Mazur, ale również w Polsce i poza jej granicami.
Medale Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis otrzymali: artysta malarz Janusz Hankowski z Elbląga (srebrny) oraz Włodzimierz Jarmołowicz (brązowy). Przyznano też Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymali je: Jadwiga Bolińska (plastyk, animatorka kultury), Maria Dermacka (twórczyni muzeum rzeźby ceramicznej), Wanda Kochanowska (propagatorka kultury ludowej z Ełckiego Ośrodka Sztuki Ludowej), Adam Kuźma (twórca i kontynuator tradycji garncarskiej w Giżycku), Jadwiga Danuta Micińska-Szutkowska, Włodzimierz Nazarewicz (muzyk, wikliniarz i poeta) i Jan Racis (fotograf i operator filmowy, twórca amatorskiego klubu filmowego w Gołdapi).
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał nagrodę okolicznościową animatorowi kultury Ryszardowi Michalskiemu, za działania zmierzające do aktywizacji kulturalnej młodzieży oraz działania w „Tratwie”.
Za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego uhonorowane zostały Ewa Bawolska (autorka tekstów piosenek, poetka z Grunwaldu), Mariola Platte (poetka, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego).
Doroczna nagroda marszałka województwa w dziedzinie kultury przypadła w tym roku Mirosławowi Bojenko (artysta fotograf), Lubomirze Pietnoczko (etnograf, mistrzyni haftu), Annie Leokadii Sarnowskiej (choreografka, twórczyni zespołu z Jezioran i polonijnego w Grenoble), Elżbiecie Skóra (wydawca ELSET m.in. „Setnika Bajek Ignacego Krasickiego”), Krzysztofowi Dariuszowi Szatrawskiemu (wykładowca uniwersytecki, poeta, prozaik, krytyk literacki, animator kultury, poeta), Zofii Wróbel (twórczyni scenariuszy o obrzędowości, propagatorka kultury ludowej) oraz Ryszardowi Zabłotnemu (muzyk, organista w kościele w Węgorzewie, prowadzi chór „Ojczyzna”).
W kategorii zespołów nagrody marszałka otrzymały: Zespół Shannon oraz Zespół Folklorystyczny Kiwitczanki i Kapela Ludowa Rogóżanie.
W trakcie uroczystości odbyło się też przekazanie księgozbioru regionalnego liczącego ponad 300 egzemplarzy starodruków należących do zmarłego w tym roku Władysława Ogrodzińskiego, historyka, publicysty i badacza Warmii i Mazur przez jego syna Wojciecha, dziennikarza radiowego. Zbiory te mają być przekazane do biblioteki w Lidzbarku Warmińskim.
Po uroczystej inauguracji odbył się spektakl „Manekiny” w wykonaniu zespołu tanecznego Natural Dance, który wywołał ogromny aplauz publiczności.
Z D J Ę C I A