W Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Sztuki w Olsztynie otwarto wczorajszego wieczoru (22.11) wystawę prezentującą twórczość jednego z najwybitniejszych artystów polskiego plakatu i grafiki wydawniczej - Lecha Majewskiego.
Lech Majewski (ur. w 1947 r. w Olsztynie) jest grafikiem, plakacistą, projektantem wydawniczym. Jego pierwszą ważną nauczycielką była olsztyńska artystka, Maria Szymańska.
Debiutował na początku lat 70. Dwadzieścia lat później jego plakat przygotowany na szesnastą edycję zamojskiego Festiwalu Wokalistów Jazzowych znalazł się na liście stu najważniejszych plakatów z Europy i Stanów Zjednoczonych powstałych w latach 1945-1990.
Lech Majewski zajmuje się grafiką wydawniczą i reklamową, plakatem, grafiką i rysunkiem. W 1972 r. ukończył studia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, dyplom uzyskując w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Pozostał w warszawskiej akademii, jest profesorem, prowadzi Pracownię Projektowania Grafiki Wydawniczej na Wydziale Grafiki. Pełni również funkcję prezydenta Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.
-
Bardzo się dziwię, że ta retrospektywna wystawa prac profesora jest pierwszą tak dużą po pewnym czasie ekspozycją i, przede wszystkim, pierwszą w Olsztynie -
przyznała Małgorzata Jackiewicz-Garniec, dyrektor BWA, otwierając wystawę. - Myślę, że do panteonu wielkich olsztynian Lecha Majewskiego można dopisać, ponieważ możemy być dumni z takiego artysty, jak dumny jest polski plakat. Jego plakaty z lat 70. - malarskie, potem zredukowane do czarnobiałej grafiki, ostatnio zaś bliskie współczesnej estetyce ulicy - prezentowane są na całym świecie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.
Artysta projektuje także książki w Polsce i w Niemczech. Wiele z nich zdobywa tytuły najpiękniejszych wydawnictw roku. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.
Olsztyńską wystawę promuje specjalnie zaprojektowany przez artystę plakat (architektura i aranżacja wystawy: Jerzy Porębski).
Z D J Ę C I A
F I L M Y