Prezydent Piotr Grzymowicz odbiera wyróżnienia dla Olsztyna | Więcej zdjęć »
W ubiegłotygodniową środę Alicja Kołakowska i Gabriela Konarzewska - przedstawicielki olsztyńskiego ratusza - odebrały w Krakowie przyznany Olsztynowi certyfikat i znak jakości „Samorządowego Lidera Edukacji”, a także tytuł i statuetkę „Primus”. Dzisiaj (19.11) dowody wysokiej pozycji miasta w II edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów RP trafiły do rąk prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.
Olsztyn wystartował w programie po raz pierwszy i od razu osiągnął duży sukces. Zdaniem jury oceniającego, złożonego z wybitnych przedstawicieli polskiej nauki pod przewodnictwem prof. Dariusza Rotta - członka Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, rzeczoznawcy Ministerstwa Edukacji Narodowej, eksperta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, osiągnięcia Olsztyna w szeroko rozumianej edukacji są tak duże, że miasto nie tylko zasługuje, by znaleźć się wśród 61. najlepszych w tym zakresie polskich miast, gmin i powiatów, ale także powinno znaleźć się wśród 16. uczestników projektu, które uzyskały najwyższą liczbę rankingowych punktów, zdobywając tym samym także tytuł i statuetkę „Primus”.
- W uzasadnieniu werdyktu komisji konkursowej podkreślono m.in., że Olsztyn jest stolicą poezji śpiewanej, że odbywa się u nas Olsztyńskie Lato Artystyczne - najdłuższy letni festiwal, że miasto kładzie nacisk na innowacyjność w edukacji, że w Olsztynie popularyzowana jest różnorodność kulturowa - wylicza Gabriela Konarzewska, kierownik referatu kultury Urzędu Miasta Olsztyna. - Na wynik Olsztyna II edycji programu certyfikacji gmin wpłynęła też wysoka ocena miejskiego samorządu, który wzorcowo zarządza oświatą.
W ramach oceny i certyfikacji zgłoszonych do programu gmin, eksperci badali m.in. działania samorządów na rzecz rozwoju infrastruktury oświatowej, pozyskiwanie środków zewnętrznych na szkolnictwo, podnoszenie jakości kształcenia, prowadzenie edukacji zgodnej z potrzebami rynku i lokalnych społeczności oraz wspieranie innowacyjnych metod pracy z uczniem. Gminy biorące udział w projekcie oceniane były za okres minionych trzech lat.