I Dobromiejski Bieg Niepodległościowy (fot. archiwum organizatora)
|
Więcej zdjęć »
Można powiedzieć, że polską tradycją stało się świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przez udział w biegach masowych. Z roku na rok ta forma aktywności zyskuje coraz więcej zwolenników, a lawinowo rosnąca liczba zawodów i biorących w nich udział biegaczy świadczy o tym, że radość z biegania w prosty sposób przekłada się na radosny sposób przeżywania tego radosnego przecież święta. Dodatkiem, którego nie można nie docenić, jest również pewien rodzaj wspólnoty, którą tworzy brać biegacza razem z kibicującymi często całymi rodzinami odzianymi i wyposażonymi równie często w rekwizyty związane z barwami i symbolami narodowymi. W całej Polsce biegów niepodległości odbywa się kilkadziesiąt od kilkudziesięciu już lat - Warszawa - 24 bieg, Gdynia - 15.
10 listopada w Dobrym Mieście Bieg Niepodległości został zorganizowany po raz pierwszy. Wzięło w nim udział 50 biegaczy w kategoriach dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Biegacze oprócz pokonywania alejek w Parku Przyjaciół Kultury, wybiegli na ulice miasta, pokonując dwie pętle ulicami: Zwycięstwa, Kolejową i Gdańską. Dystans 3 km najszybciej pokonał Michał Opała w czasie - zasługującym na szacunek - 11 minut. Wśród pań na mecie pojawiła się najszybciej Paulina Ziółkowska, która osiągnęła rezultat 00:13:10.
Pięknym elementem patriotycznym był bieg z flagą, który wymagał od uczestników dodatkowego wysiłku, gdyż warunkiem sklasyfikowania w tej kategorii było przebiegnięcie całego dystansu z rozwiniętą flagą na drzewcu. Tę kategorię wygrał Wojciech Gajewski z czasem 00:13:29.
O należytą oprawę imprezy zadbali organizatorzy: Urząd Miejski w Dobrym Mieście, który ufundował nagrody, medale i flagi oraz Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II w Dobrym Mieście. Uroczysty charakter biegu podkreśliły wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz scenka przygotowana przez uczniów gimnazjum, którzy wcielili się w historyczne postacie Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.
Organizatorzy składają podziękowania wszystkim, którzy okazali pomoc w organizacji imprezy.
Wojciech GajewskiPS Dobre Miasto było również reprezentowane na Biegu Niepodległości w Gdyni. Wśród 2885 zawodników, którzy ukończyli bieg na dystansie 10 km znaleźli się Michał Cich oraz Rafał i Wojciech Gajewscy. Rafał Gajewski uplasował się na 23 miejscu z wynikiem 00:34:10. Na uwagę zasługuje również fakt, iż Grand Prix Gdyni 2012 (4 biegi na dystansie 10 km) wygrał Damian Pieterczyk, który wiosną zwyciężył w biegu w Wichrowie.******
Wyniki I Dobromiejskiego Biegu NiepodległościDziewczęta do 9 lat:1 miejsce - Katarzyna Kozłowska
2 miejsce - Emilia Sosnowska
Chłopcy do 9 lat: 1 miejsce - Dawid Niedźwiadek
2 miejsce - Michał Regin
Dziewczęta do 13 lat:1 miejsce - Wiktoria Łaszkiewicz
2 miejsce - Martyna Kalisz
3 miejsce - Klaudia Niedźwiecka
Chłopcy do 13 lat: 1 miejsce - Maciej Kurtiak
2 miejsce - Adrian Matyszczyk
3 miejsce - Kacper Trzaskowski
Bieg główny 3 km:Kobiety:1 miejsce - Paulina Ziółkowska
2 miejsce - Katarzyna Komorowska - Sołodowczuk
3 miejsce - Paulina Kosakowska
Mężczyźni:1 miejsce - Michał Opała
2 miejsce - Tomasz Kaczmarczyk
3 miejsce - Piotr Domitrz
Bieg z flagą:1 miejsce - Wojciech Gajewski
2 miejsce - Roman Teśluk
3 miejsce - Grzegorz Szulc
Z D J Ę C I A