Dywity - pierwsza w Polsce gmina z placówką dyplomatyczną
Ambasador Loreta Zakareviciene i konsul Urszula Lech przecinają symboliczną wstęgę | Więcej zdjęć »
Dywity stały się dzisiaj (9.11) pierwszą w Polsce gminą, na terenie której znajduje się dyplomatyczna placówka. Tam właśnie dzisiaj uroczyście otwarto nowy honorowy Konsulat Republiki Litewskiej. I chociaż z nazwy jest to konsulat ulokowany w Olsztynie, to nie da się ukryć, że siedzibę ma w Dywitach.
Uroczystości nadano wysoką rangę. Polską stronę reprezentowali m.in. wicewojewoda Jan Maścianica, wicemarszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, senator Stanisław Gorczyca, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i wicestarosta olsztyński Izabela Smolińska-Letza. Był też gospodarz Gminy Dywity Jacek Szydło. Stronę litewską reprezentowali wiceminister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Evaldas Ignatavicius i ambasador Litwy w Polsce Loreta Zakareviciene.
- Mamy konsulaty honorowe w Gdańsku, Szczecinie, Toruniu, więc dlaczego nie mielibyśmy mieć takiego konsulatu w Olsztynie? - odpowiedziała pani ambasador, pytana o powody tworzenia honorowego konsulatu w Olsztynie. - To będzie szósty konsulat honorowy Republiki Litwy w Polsce. Myślę, że za jego pośrednictwem uda się nam nawiązać naprawdę dobrą współpracę z Warmią i Mazurami. Macie tutaj bardzo dobry uniwersytet, znany na Litwie, może uda się nawiązać stosunki między Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim a uczelniami litewskimi, może zorganizujemy jakieś wymiany studentów. Zobaczymy. Mamy dużo planów, dużo nadziei - dodała Loreta Zakareviciene.
Drugim już w Olsztynie konsulem honorowym Republiki Litewskiej została Urszula Lech, prezes działającego w Dywitach Laboratorium Galenowego Olsztyn, zajmującego się produkcją farmaceutyków. Jak podkreśliła pani konsul, chce skupić się na działaniach zacieśniających polsko-litewską współpracę gospodarczą, naukową, kulturalną i turystyczną, a także pomocy obywatelom Litwy przebywającym na Warmii i Mazurach.