Artystów nie brakuje. Widać to nie tylko po obfitości telewizyjnych programów z pokazem talentów tanecznych, muzycznych, wokalnych, akrobatycznych, grafiki wizualnej i innych, ale też podczas konkursów lokalnych. Jeden z nich, pilotowany od 2007 roku przez Fundację Środowisk Twórczych i noszący nazwę Talenty Roku, ma kolejną grupę laureatów.
Fundacja dotąd wyróżniła tytułem Talent Roku blisko 50 twórców różnych dyscyplin sztuki. W grupie nagrodzonych byli m.in. grupa Enej, Julia Marcel, zespół Afromental, Katarzyna Grabińska, Adrian Zacharewicz, ks. Jan Pietrzyk, Izabela Buchowska, Maksymilian Cybowski, grupa The Lollipops i wielu innych - pełna lista wraz z historią konkursu na stronie Fundacji: www.fundacjaolsztyn.pl
W tym roku Kapituła, pod przewodnictwem Jerzego Siwkiewicza i Andrzeja Fabisiaka (zastępca przewodniczącego), obradowała w dwóch terminach, a ostatecznego wyboru wraz z podpisaniem protokołu dokonała 5 listopada. Zwycięzców wyłoniła spośród 26 zatwierdzonych do wyboru kandydatur.
Wybór do łatwych nie należał. Dyskutowano o tym w dwóch terminach i w burzliwej atmosferze, ponieważ zgłoszone kandydatury prezentowały bardzo interesujących twórców.
Dlaczego Fundacja szuka talentów? Bo - jak tłumaczy prezes Fundacji Elżbieta Mierzyńska - na pewno warto ich dostrzegać, na pewno warto korzystać z metod na pokazanie ich choćby przez chwilę w świetle odbieranych publicznie gratulacji (bo bywa i tak, że ta nagroda dla niektórych jest pierwszą w życiu!), aby takie momenty dodawały im skrzydeł.
Uroczysta gala z wręczaniem nagród - na początku grudnia br.
******
Protokół z obrad Kapituły Nagrody Fundacji Środowisk Twórczych
Talenty Roku 2012Laureaci w kategoriach wg klasyfikacji muz greckich,
wyłonionych w głosowaniu finalnym 5 listopada 2012 roku:1. Erato - muza poezji miłosnej - mimo zgłoszeń, Kapituła nie przyznała nagrody w tej dziedzinie.
2. Euterpe - muza muzyki instrumentalnej - z powodu dużej aktywności twórczej i wyrównanego poziomu osiągnięć u zgłoszonych kandydatur, Kapituła zdecydowała o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród. Laureatami zostali:
Aleksander „Olo” Ostrowski (multiinstrumentalista, wokalista, autor tekstów) oraz
Wiktoria Borkowska (utalentowana skrzypaczka, rekomendowana przez swoich mistrzów nauki, stypendystka instytucji wspierających talenty).
3. Klio - muza historii -
Łukasz Ruch (niezwykłe zaangażowanie w poznanie gwary warmińskiej dziadków i krzewienie dawnej kultury).
4. Kaliope - muza sztuk pięknych -
Małgorzata Śrutkowska-Felińska (artystka uprawiająca wiele technik plastycznych, w malarstwie porównywana do znanych autorów sztuki współczesnej).
5. Melpomene - muza tragedii -
Paweł Parczewski (znakomicie zapowiadający się młody aktor teatralnej sceny w Olsztynie).
6. Talia - muza komedii i osobowości scenicznej -
Marta Andrzejczyk (nagradzana w kraju, eksperymentująca w formach scenicznego wyrazu aktorka śpiewająca oraz animatorka kultury w Olsztynie - min. Spichlerz Teatralny) oraz Anna Grzelak (duże osiągnięcia wokalne dostrzeżone w kraju, laureatka międzynarodowego festiwalu Carpathia).
7. Terpsychora - muza tańca -
Sztewite Gang (grupa nagradzanych tancerzy w konkursach krajowych tańca współczesnego, doceniona przez liczną widownię i jurorów programu „Got to dance”).
8. Urania - muza astronomii i geometrii -
Angelika Saniewska (warunkowo w tej dziedzinie - za ekscytującą tematykę kosmosu w malarstwie).
9. Polihymnia - muza poezji chóralnej -
Chór Dziecięcy „Cantabile” Agaty Wilińskiej (za konsekwencję twórczą i szlifowanie talentów wokalnych).
10. Multimedia - współczesne sztuki wizualne i pokrewne -
VJ „Diablos” Jarosław Bałabański (za organizacje w Olsztynie międzynarodowego festiwalu sztuki audiowizualnej Space VJ Meeting i niespotykaną okazję warsztatów i pokazów VJ-ów z wielu krajów świata).
Kapituła zdecydowała także o nagrodzie dodatkowej w formie wyróżnienia za 35-lecie działalności chóru Collegium Musicum i złożeniu listu gratulacyjnego na ręce dyrygenta Janusza Wilińskiego.
Kapituła nominowała również Panią Annę Rok z Barczewa do zgłoszenia jej kandydatury w plebiscycie na Kobietę Sukcesu i ustaliła, że w odpowiednim czasie zostanie złożony wymagany wniosek, pilotowany przez Elżbietę Fabisiak (wiceprezes Fundacji).
Laureaci zostali wybrani w drodze głosowania spośród 26 zgłoszonych kandydatur, spełniających ustalone wymagania. Posiedzenie odbyło się z udziałem Przewodniczącego Kapituły Jerzego Siwkiewicza.