Uczestników konferencji przywitał również wicemarszałek Jarosław Słoma
W siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce spotkali się polscy i francuscy partnerzy projektu SURF NATURE w celu jego podsumowania i zaprezentowania dobrych praktyk.
Konferencję rozpoczęła Ewa Synowiec, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, która podkreśliła znaczenie projektu w procesie integracji europejskiej.
- Ochrona bioróżnorodności to element zrównoważonego rozwoju, poprawiający jakość życia obywateli i lepszego wykorzystania surowców naturalnych - powiedziała Ewa Synowiec.
Uczestników konferencji przywitał również wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jarosław Słoma, który przedstawił politykę ekologiczną samorządu województwa.
- Natura obdarzyła nas dużym potencjałem, ale wiąże się to również z dużą odpowiedzialnością przy rozwiązywaniu problemów na styku człowiek-środowisko - stwierdził Jarosław Słoma. Podkreślił jak trudne jest prowadzenie inwestycji infrastrukturalnych w regionie, którego prawie 50% powierzchni stanowią obszary objęte różnego rodzaju formami ochrony przyrody.
Philippe Meslay, Wiceprzewodniczący Rady Generalnej Departamentu Cotes d’Armor z partnerskiego regionu Warmii i Mazur, podkreślił znaczenie projektu oraz bardzo dobrą współpracę z partnerami z Warmii i Mazur m.in. w zakresie działań na rzecz edukacji ekologicznej.
Projekt SURF Nature zgromadził 14. partnerów z 10. krajów europejskich. Pozwolił on na stworzenie bazy wzorcowych praktyk w zakresie ochrony różnorodności biologicznej i wypracowanie rekomendacji, mających na celu pomoc europejskim regionom w lepszym wykorzystaniu funduszy dostępnych na ten cel.
Projekt SURF Nature jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Międzyregionalnej - INTERREG IVC.