W Hotelu Warmińskim w Olsztynie odbyła się dzisiaj (30.10) konferencja pod hasłem „Rząd równych szans - administracja przeciw dyskryminacji”. Gościem specjalnym była Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Dzisiejsza konferencja była jednym z 16 regionalnych spotkań organizowanych przez pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania w ramach projektu „Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia”.
Projekt „Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia” jest realizowany przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania w latach 2011-2012 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki we współpracy ze Szkołą Główną Handlową i Uniwersytetem Jagiellońskim.
Jak twierdzą realizatorzy projektu, polityka równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji z jakiegokolwiek powodu zapewnia zrównoważony rozwój społeczny oraz sprawiedliwy dostęp do dóbr i usług dla wszystkich. Równość szans powinna być wspomagana wzrostem świadomości na temat polityki antydyskryminacyjnej wśród pracowników instytucji rządowych, aby polityka ta była skuteczna, a prawo unijne w tym zakresie właściwie interpretowane oraz implementowane do prawa krajowego. Obecnie, mimo odpowiednio dobranych rozwiązań prawnych oraz instytucjonalnych, w Polsce można spotkać się z licznymi przypadkami nierówności. Dlatego też zdecydowano o realizacji wspomnianego projektu.
Głównym celem projektu jest podjęcie działań zmierzających do przygotowania administracji rządowej wszystkich szczebli do tworzenia i monitorowania prawa, a także do opracowywania i wdrażania odpowiednich strategii uwzględniających zasadę równości.
Realizacja tego celu będzie się objawiała: usprawnieniem wdrażania zasady równego traktowania w administracji publicznej przez utworzenie ogólnopolskiej sieci Koordynatorów ds. Równego Traktowania (KRT) we wszystkich ministerstwach, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, urzędach wojewódzkich i wybranych instytucjach publicznych; wprowadzeniem zasady równości do standardu dobrego rządzenia przez opracowanie Strategicznych Rekomendacji na rzecz Równego Traktowania (SRRT) stanowiących bazę do opracowania Krajowego Programu Działań na rzecz Równego Traktowania; podniesieniem kompetencji kadr administracji publicznej przez przeprowadzenie szkoleń z zakresu realizacji zasady równego traktowania i przeciwdziałania wszelkim formom dyskryminacji; upowszechnieniem idei równości i przeciwdziałania wszelkim formom dyskryminacji przez realizację społecznej kampanii informacyjnej na temat równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.
W ramach projektu zostało powołanych 51 koordynatorów ds. równego traktowania w ministerstwach, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, urzędach wojewódzkich i wybranych instytucjach publicznych, w których realizacja zasady równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji odgrywa kluczową rolę w realizacji zadań i kompetencji urzędu. Koordynatorzy będą odpowiedzialni za monitorowanie zasady równego traktowania i przeciwdziałanie dyskryminacji z każdego powodu na terenie urzędu jak oraz w realizacji jego zadań i kompetencji.
Więcej informacji o projekcie i podjętych w jego ramach działaniach dostępnych jest na portalu internetowym Sieć Równości pod adresem www.siecrownosci.gov.pl
Z D J Ę C I A