Policjanci poszukują bezdomnych (fot. KWP Olsztyn)
W związku z odnotowanym spadkiem temperatury powietrza w celu niwelowania zagrożeń utraty życia i zdrowia osób szczególnie narażonych na działanie niskich temperatur, policjanci apelują, aby reagować, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy. Jak wskazują doświadczenia lat ubiegłych, zima stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, zwłaszcza osób bezdomnych i samotnych. Nie bądźmy obojętni, jeden telefon może uratować czyjeś życie.
Każdego roku w okresie jesienno-zimowym policjanci odnotowują przypadki zgonów osób z powodu wychłodzenia organizmu. Na przełomie 2009/2010 roku odnotowano 36 przypadków zamarznięć, 2010/2011 12 przypadków, natomiast na przełomie 2011/2012 roku 8 przypadków.
Policjanci na co dzień podejmują wzmożone działania prewencyjne i pomocowe, zmierzające do udzielania pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Ich obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom, jakimi są śmiertelne wychłodzenia. Policjanci informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami mrozu na skutek wychłodzenia organizmu. Funkcjonariusze patrolują więc miejsca, w których często przebywają bezdomni, np. dworce, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe.
Policjanci codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Graniczną, ośrodkami pomocy społecznej. Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, zatem Policja apeluje o informowanie funkcjonariuszy lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi wychłodzenie.
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie od 1 listopada będzie funkcjonowała bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.