Jeszcze do niedawna Greenpeace był nieznany w Polsce. O jego proekologicznych działaniach donosiły światowe media. Dziś organizacja ta w Polsce ma około 200 aktywistów, a w jej akcjach uczestniczy ponad 100 tys. Polaków. W poniedziałek (22.10) do Olsztyna przyjechał Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska, członek Rady Programowej Greenpeace w Unii Europejskiej. Z olsztynianami spotkał się w bibliotece Planeta 11.
- Do Greenpeace trafiłem przypadkowo. Kiedyś skontaktowałem się z nimi w związku z kampanią GMO, czyli tematem żywności modyfikowanej genetycznie - wspomina Maciej Muskat.
- Po jakimś czasie zadzwonili do mnie i zaproponowali stworzenie Greenpeace w Polsce. Organizacja powstała w 2004 roku na fali ożywienia ruchów proekologicznych. W tym samym czasie, co niewiele osób pamięta, powstała też Polska Partia Zielonych, która starała się wejść do parlamentu.
Maciej Muskat, jak dodaje, kończył wówczas doktorat na Uniwersytecie Gdańskim. Z dnia na dzień zostawił działalność naukową i zaczął organizować struktury Greenpeace w Polsce.
Jest specjalistą w ekonomii ekologicznej. Jego główną pasją jest ochrona środowiska. W Polsce prowadził głośne kampanie związane z ochroną bioróżnorodności, np. w dolinie rzeki Rospudy, oraz zmianą klimatu i sposobów produkcji energii. W Azji koordynował kampanie Greenpeace mające na celu ograniczanie rolnictwa przemysłowego i promowanie takiego modelu produkcji żywności, który nie niszczy ludzi i przyrody.
- Nie możemy traktować naszej ziemi jak firmy w stanie likwidacji, która na gwałt wyprzedaje swój majątek - twierdzi Maciej Muskat.
- Niestety gospodarka, jaka jest prowadzona, ma charakter rabunkowy. Zapominamy o tym, że nasza planeta jest czymś ograniczonym. Nasze bogactwa naturalne kiedyś się wyczerpią. Nie możemy też traktować ziemi jak śmietnik. Trzeba z tym skończyć. I z ideą „po nas choćby potop...”.W Polsce Greenpeace koncentruje się na działaniach związanych z GMO (walczy przeciwko żywności genetycznie modyfikowanej) oraz energii odnawialnej (w Polsce nadal w 90 proc. wykorzystywana jest energia tworzona na bazie węgla kamiennego).
W Olsztynie Maciej Muskat spotkał się z koordynatorem olsztyńskiego oddziału Greenpeace, Piotrem Romanowskim. Zaprezentował przybyłym na spotkanie w Planecie 11 mieszkańcom miasta zasady działania tej organizacji. Przy okazji okazało się, że Greenpeace nie zajmuje się problemami lokalnymi, jakie trapią mieszkańców regionu. Jednak dzwoniący z problemem do siedziby tej organizacji nie jest pozostawiony ze swoimi kłopotami. Aktywiści Greenpeace pomagają w przekierowaniu sprawy na właściwe tory i do kompetentnych osób.
Z D J Ę C I A