Aż trudno w to uwierzyć, ale olsztyński Chór „Tęcza” świętował dziś (20.10) jubileusz 45-lecia powstania. Uroczystość odbyła się w klubie osiedlowym „Alternatywa” przy ul. Profesorskiej. Sala była wypełniona po brzegi.
Zespół powitał publiczność piosenką „Księżyc nad Olsztynem”. Słowa utworu napisała Balbina Świtycz-Widacka, a melodię skomponował znany w Olsztynie kompozytor Zbigniew Chabowski.
Przypomniano początki chóru. Powstał on w 1967 roku w Wielobranżowej Spółdzielni Inwalidów „Pewność” w Olsztynie jako zespół wokalno-muzyczny „Velorex”, w którym występowali śpiewacy i instrumentaliści w różnym wieku - dzieci, młodzież i dorośli. Inicjatorem powstania zespołu był prezes spółdzielni, Stanisław Floryan, a założycielką, wieloletnią kierowniczką i dobrym duchem zespołu była śpiewaczka Janina Stankiewicz, wielka miłośniczka twórczości Moniuszki. Po dwóch latach działalności chór przyjął nazwę „Tęcza” i do dziś tą nazwą się posługuje. Po Janinie Stankiewicz zespół prowadziła Mirosława Podlińska. Z „Tęczą” przez lata współpracował olsztyński kompozytor Zbigniew Chabowski, który akompaniował zespołowi i przygotowywał dla niego opracowania utworów. Obecnie kierownikiem muzycznym jest Jerzy Bogdan, którego wspiera Leszek Biłas, aktualny prezes zarządu „Tęczy”. W 2010 roku, uznając wkład założycielki i pierwszej dyrygentki chóru, Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie nadał Chórowi „Tęcza” imię Janiny Stankiewicz.
Zespół ma w repertuarze pieśni patriotyczne, popularne, sakralne, regionalne i operowe, w tym liczne utwory Stanisława Moniuszki, którego wielbicielką była Janina Stankiewicz. Chórzyści uczestniczą w kulturalnych wydarzeniach miasta i regionu, w licznych konkursach i festiwalach, m.in. w Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów ARS w Bydgoszczy, Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, Turnieju Chórów „O Miecz Juranda” w Spychowie, Festiwalu Chórów i Orkiestr „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. „Tęcza” współpracuje z litewskim zespołem polonijnym „Czerwone Maki”. W chórze śpiewa 17 pań i gościnnie czterech panów. Zespół jest zdobywcą wielu nagród, m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Zaangażowanej „Czerwona Lutnia” w Katowicach, Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Partyzanckiej (Walki i Pracy) w Kraśniku Lubelskim, Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów ARS ’98 w Bydgoszczy.
W trakcie uroczystości artyści otrzymali pamiątkowe podziękowania, a osobom szczególnie zasłużonym wręczono statuetki. W czasie koncertu wystąpił jako gość zaproszony przez jubilatów chór ze Świętajna - „Pasjonata”.
Z D J Ę C I A