Obrady w Łęguckim Młynie (fot. Marcin Kierul - wszystkie) |
Więcej zdjęć »
Duży może więcej - tak można w skrócie scharakteryzować ideę rozmów samorządowców z Olsztyna i powiatu olsztyńskiego w trakcie konferencji „Współpraca międzysamorządowa i międzysektorowa warunkiem rozwoju obszaru funkcjonalnego Olsztyna”, która odbyła się w piątek (19.10) w Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Łęguckim Młynie.
Obszary funkcjonalne, skupione wokół dużego ośrodka miejskiego, to wyraźna tendencja rozwojowa naszego kraju, widoczna zarówno w sensie samorządowym, jak i gospodarczym. Doświadczenia bardziej zaawansowanych ośrodków, takich jak Poznań czy Szczecin pokazują, że gminy coraz częściej chcą i tworzą wspólną strategię rozwojową, a ich działania realizowane w ramach tej strategii mogą mieć komplementarny charakter, ułatwiający zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkańców.
- To są potrzebne spotkania - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
- Rozwój Olsztyna, a także zmiana standardów cywilizacyjnych powodują, że coraz bardziej zacierają się granice między miastem a sąsiednimi gminami. Mieszkańcy Olsztyna coraz częściej budują domy za miastem, nie rezygnując z miasta jako miejsca realizacji swoich potrzeb, a z drugiej strony mieszkańcy okolicznych gmin coraz silniej związani są z Olsztynem pracą i nauką. Tworzy się nowy rodzaj lokalnej „tożsamości aglomeracyjnej” a to, siłą rzeczy, stawia przed samorządami nowe zadania. Zmierzamy do tego, aby powołać Stowarzyszenie „Olsztyński Obszar Aglomeracyjny”, które uporządkuje te relacje i da nowy impuls do współdziałania.Powołanie Stowarzyszenia lub chociażby związanie zainteresowanych gmin umową partnerską ma także tę zaletę, że samorządy uczestniczące w tym procesie będą mogły ubiegać się o środki z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w ramach tzw. funduszy norweskich.
Jak zapewniał wiceminister Paweł Orłowski podczas inauguracji Programu Regionalnego „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”, partnerstwa samorządowe będą mogły otrzymać nawet 550 tysięcy euro na opracowywanie strategii rozwoju obszarów miejskich. Rozstrzygnięcia konkursowe i wskazanie beneficjentów programu nastąpi w maju 2013 roku, więc pierwszy wniosek z konferencji jest jednoznaczny - warto się śpieszyć.
Z D J Ę C I A