W poniedziałek, 28 stycznia, prezydent Olsztyna spotkał się z nową Radą Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna (pisaliśmy o tym w grudniu pt.: „Ponownie Monika Falej”).
Czesław J. Małkowski stwierdził, że przywiązuje bardzo dużą wagę do współpracy z organizacjami zrzeszonymi w ROPMO, bo są one przyczółkiem społeczeństwa obywatelskiego. -
Zdaję obie sprawę, że aktywność i skuteczność działaczy OP zależy także od sprawności administracji miasta, która może wiele pomóc, ale i przeszkodzić swą nieporadnością. Ja żyję atmosferą organizacji, które zaznaczają swą obecność w życiu miasta, jak choćby przy przywracaniu blasku Stadionowi Leśnemu, czy prowadzeniu szkół jak jest w przypadku SP 101. Dlatego tej np. szkole pomogłem w przejęciu nowego budynku i placu pod boisko. Potrzebuję takich sojuszników dla rozwoju miasta - powiedział prezydent i poinformował, że od marca wzmocni trzecim etatem biuro pełnomocnika prezydenta ds. OP. (pełnomocnikiem jest Monika Michniewicz, a wspiera ją Ewa Tracewicz-Gieroim).
Prezydent przeprosił też za opóźnienia w remoncie budynku przeznaczonego na siedzibę organizacji pozarządowych przy ul. Jagiellońskiej 50 (b. koszary). -
Do tymczasowej siedziby Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Knosały nie zaprosiłbym żadnych gości, zwłaszcza z zagranicy, gdyż pomieszczenia te są niedostosowane do tak szerokiej działalności jaką chcecie prowadzić - powiedział i zaznaczył, że najlepiej niektóre zadania miasta, np. w dziedzinie sportu, oświaty, zdrowia i kultury wykonają sami zainteresowani.
Przewodnicząca ROPMO Monika Falej poinformowała prezydenta o ubiegłorocznych osiągnięciach i zamierzeniach rady. Jej zdaniem współpraca z wydziałami Urzędu Miasta układa się coraz lepiej, dzięki wspólnym zespołom tematycznym. Dobrze działa też rada konsultacyjna przy prezydencie. Dzięki temu organizacje mają znacznie więcej pieniędzy w budżecie Olsztyna, przeznaczonych na zadania zlecane (5,8 mln zł wobec 3,5 mln zł w 2007 roku).
Wiceprzewodniczący ROPMO Remigiusz Dobkowski dorzucił, że ROPMO chciałoby nawiązać kontakty ze swymi odpowiednikami z miast bliźniaczych Olsztyna oraz patronować dużej miejskiej imprezie promocyjnej. Natomiast Zbigniew Wytrążek poinformował o planach związanych z masowa imprezą rekreacyjna na Stadionie Leśnym 5 sierpnia w powiązaniu z Igrzyskami w Pekinie oraz o potrzebie plebiscytu i nagrodzenia „Osobowości Roku Organizacji Pozarządowych”.
Miłym akcentem było wręczenie niektórym działaczom, przez prezydenta i Monikę Falej, adresów z podziękowaniem za działalność w ubiegłym roku.
Pełnomocnik prezydenta Monika Michniewicz przekazała obecnym upominki w postaci najnowszych wydawnictw promocyjnych o Olsztynie.
Przypomnijmy skład ROPMO: Monika Falej (reprezentuje Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie”), Remigiusz Dobkowski (Wama Coop) - wiceprzewodniczący, Barbara Baturo-Warszawska (Amazonki), Zbigniew Wytrążek (oddział SDP) i Beata Sadowska (Stow. Penitencjarne „Patronat”) - sekretarz. Członkowie: Krystyna Plocek (FIKA), Teresa Andruszkiewicz (Powrót z U), Urszula Dudko (Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego), Teresa Antczak (Forum Prorodzinne), Cecylia Bąk-Czuba (WM Forum Kobiet) i Bożenna Saniewska (Stowarzyszenie Kuratorów Zawodowych).
******
Na koniec spotkania prezydent nawiązał do ostatnich oskarżeń wobec niego i nazwał je pomówieniami.
- Nikogo nie zgwałciłem i nie wiem nawet, kto mnie o to posądza, więc nie mogę się bronić. Nigdy coś takiego nie przyszłoby mi do głowy. Nie jestem takim draniem, o co się mnie posądza. Cała ta sprawa jest wielka tragedią, przykrą nie tylko dla mnie, ale i dla mojej rodziny. Także dla miasta. Bo jak ja mam reprezentować Olsztyn z takim odium? Czy mam jechać np. na spotkanie do Francji, gdzie mnie zaproszono?-
Jechać - odpowiedzieli zebrani.
Z D J Ę C I A