Szpitalu Zespolonym, o godz. 8.00 rozpoczną się bezpłatne badania USG i konsultacje urologiczne dla pacjentów po przebytej nefrektomii z powodu raka nerki w ramach ogólnopolskiej kampanii na rzecz chorych z rakiem nerki „Dzień dla Zdrowia” zainaugurowanej przez Fundację „Wygrajmy Zdrowie” im. prof. Grzegorza Madeja. Patronaty honorowe nad kampanią objęły Polskie Towarzystwo Urologiczne, Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne.
Głównym celem kampanii jest realna pomoc pacjentom, którzy powinni nadal kontrolować stan swojego zdrowia i w razie potrzeby otrzymywać leczenie onkologiczne.
-
Jak wskazują wyniki badań, tylko 30% pacjentów po nefrektomii wymagających dalszej obserwacji specjalistycznej zgłasza się na badania kontrolne i jest objętych dalszą terapią - twierdzi Szymon Chrostowski, prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”.
Akcja edukacyjna oraz bezpłatnych badań dobędzie się w 10 województwach. Jednocześnie odbędzie się „Dzień dla zdrowia”, podczas którego pacjenci po nefrektomii z powodu raka nerki będą mogli bezpłatnie wykonać badania kontrolne oraz skonsultować się ze specjalistą.
-
Obserwowana współcześnie poprawa wyników leczenia onkologicznego w dużym stopniu związana jest z wczesnym rozpoznawaniem zarówno pierwotnych, jak i nawrotowych nowotworów - mówi dr n. med. Iwona Skoneczna, onkolog w Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. -
Mimo ogromnego postępu i wprowadzenia nowych terapii, chorych z zaawansowanym rakiem nerki nadal w wielu sytuacjach nie jesteśmy w stanie całkowicie wyleczyć. Wcześnie rozpoznane, pojedyncze ogniska nawrotu raka nerki możemy natomiast często z sukcesem operować i tu wczesna diagnoza nawrotu ma szczególne znaczenie. Nawet jeśli nie wszystkie badania kontrolne są rutynowo dostępne, pacjenci mają prawo do wiedzy o tym, jakie badanie kontrolne mogliby sobie zrobić na własny koszt. W ramach kampanii „Dzień dla Zdrowia” powstał szereg materiałów edukacyjnych dedykowanych pacjentom z rakiem nerki. Materiały te mają na celu w przystępnej formie przekazać pacjentom niezbędne informacje dotyczące postępowania po nefrektomii oraz zasad obserwacji onkologicznej. Dzięki nim pacjent zdobędzie wiedzę, jak ma dalej postępować, aby chronić swoje zdrowie.
Aby wziąć udział w „Dniu dla Zdrowia” 2012, wystarczy potwierdzić swój udział po otrzymaniu dedykowanego zaproszenia lub zgłosić się do placówki patronackiej na terenie danego województwa. Lista placówek wraz z danymi kontaktowymi znajduje się na stronie www.dziendlazdrowia.pl.
W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie badanie USG przeprowadzi specjalista w zakresie radiodiagnostyki Bogusław Ewko, konsultacje urologiczne: specjalista urolog Rafał Purpurowicz.
-
Badania przeprowadzamy z dwóch powodów: pierwszy to ocena drugiej - „teraz jedynej” - nerki chorego po nefrektomii, a drugi to sprawdzenie, czy nie ma objawów innych schorzeń urologicznych - tłumaczy Rafał Purpurowicz. -
Po wycięciu nerki u chorego, pozostała druga nerka przejmuje czynność obu narządów, stąd w wieloletnim przebiegu pooperacyjnym może nastąpić upośledzenie jej czynności.Tylko w ubiegłym roku w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie zabiegowi nefrektomii poddano ponad 60 pacjentów. Obecnie obserwujemy tendencje do wykrywania coraz mniejszych guzów nerek z powodu rozpowszechnionych badań USG.