BWA Galeria Sztuki w Olsztynie coraz częściej sięga po niestandardowe środki, by przybliżyć olsztynianom sztukę współczesną. Organizowała już wystawy skierowane do dzieci, wykłady, spotkania z ludźmi sztuki. Do tych wydarzeń można dołączyć także seanse filmowe, które BWA przygotowuje we współpracy z Kinem Studyjnym Awangarda 2. Jeden z takich seansów, podczas którego wyświetlony został dokument „Marina Abramović. Artystka obecna”, odbył się dzisiejszego (18.10) popołudnia w nowej siedzibie Awangardy 2.
-
Seanse, ponieważ dzisiejszy jest już trzecim w naszym „dorobku”, organizujemy w ramach naszej działalności dydaktycznej - wyjaśnia Małgorzata Jackiewicz-Garniec, dyrektor BWA. -
Jak pojawiają się ważne filmy dotyczące sztuki najnowszej, to wspólnie z kinem staramy się je sprowadzić, aby przybliżyć publiczności olsztyńskiej tę sztukę, ciekawie o niej opowiedzieć. Nasz rodzący się cykl filmowy odbywa się pod roboczą nazwą „Sztuka na srebrnym ekranie”. Pierwsze dwa seanse cieszyły się dużą popularnością, dlatego podjęliśmy już starania, aby sprowadzić kolejny film - o Gerardzie Richterze, a w planach mamy następne. Chcemy, by były to ciekawe, dobre dokumenty o najważniejszych twórcach światowej sztuki współczesnej. Marina Abramović to ikona performance’u i body artu. Okrzyknięto ją supergwiazdą świata sztuki. Artystka jest córką jugosłowiańskich partyzantów. Od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników wprowadza w różne stany emocjonalne. Abramović konsekwentnie redefiniuje to, czym jest i czym może być sztuka współczesna, a jej narzędziem jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje.
Film opowiada o Marinie Abramović przez pryzmat jednej z najsłynniejszych jej akcji artystycznych. Przeprowadziła ją w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Przez 3 miesiące przychodziła do Muzeum na siedem godzin i siadała na krześle w sali. Do artystki przysiadali się goście muzeum i przyglądali się jej, siedzącej bez ruchu. Opisywane przez nich później doświadczenie okazało się trudną próbą ciała i emocji. W wyniku tej pozbawionej słów „psychoterapii” pomiędzy artystką a widzami tworzyły się relacje (wiele osób, patrząc jej w oczy, płakało).
Obraz „Marina Abramović. Artystka obecna” został nagrodzony m.in. na Berlin IFF 2012 - Panorama Audience Award, Sundance IFF 2012 - Best Documentary oraz Nagrodą Publiczności na 6. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Janowcu nad Wisłą i Kazimierzu Dolnym.
Z D J Ę C I A