W siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej odbyło się dziś (16.10) szkolenie zespołu bibliografów regionalnych. Jego uczestnicy poznawali tajniki przygotowywania bibliografii do druku. Było to kolejne w tym roku szkolenie tej grupy pracowników bibliotek z Warmii i Mazur. Ostatnie odbyło się w czerwcu tego roku.
-
Dzisiejsze spotkanie jest wielomodułowe i ma przygotować bibliografa do publikacji swojej pracy - wyjaśnia Anita Romulewicz, kierownik działu informacyjno-bibliograficznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. -
Pierwszy moduł jest poświęcony selekcji informacji, kolejne zaś dotyczą posługiwania się systemem bibliograficznym. Bibliografia Warmii i Mazur jest tworzona od 1945 roku. Pracę nad nią rozpoczęła Emilia Sukertowa-Biedrawina. Bibliografia ta rejestruje wszystko, co się ukazuje na temat naszego regionu na terenie Warmii i Mazur. Ze względu na ogrom pracy nad tą bibliografią, 5 lat temu Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaangażowała zespół bibliografów z bibliotek regionalnych, nad pracą których sprawuje pieczę.
-
Szkolenia takie jak to dzisiejsze wynikają z potrzeb naszego zespołu - mówi Anita Romulewicz. -
Jego skład bowiem zmienia się, ponieważ bibliografowie z województwa są także „zwykłymi” bibliotekarzami, którzy mają różne inne obowiązki. Dlatego też w zespole tym mogą się znaleźć nowe osoby, które trzeba wyszkolić, ale również i takie, które chcą zgłębiać posiadaną już wiedzę. My staramy się im to umożliwić.
Dzisiejsze szkolenie poświęcono przygotowaniu do druku pracy bibliografa. Jednak osoby niezwiązane z tematem mogłyby zapytać, czemu służy taka publikacja?
-
Taką bibliografię wykorzystuje się przede wszystkim do prac naukowych - wyjaśnia nasza rozmówczyni. -
Są to publikacje pozwalające zajrzeć do źródła bez tracenia czasu. Niedawno mieliśmy w naszej bibliotece okazję opublikować Bibliografię Grunwaldzką, która cieszy się obecnie dużym powodzeniem, ponieważ stanowi jeden kompletny zbiór na jeden temat. Dzisiaj pracujemy na Bibliografią Warmii i Mazur, która jest podstawowym źródłem na temat naszego regionu. Nikt poza nami tego nie robi.Bibliografia Warmii i Mazur jest publikowana od 1945 roku. Pierwotnie była udostępniana w wersji książkowej. Od kilku lat jednak publikuje się ją w odstępach dwuletnich w wersji elektronicznej na płytach CD (bezpłatne egzemplarze bibliografii można uzyskać w WBP). Ostatnią opublikowaną częścią była wersja obejmująca lata 2003-2004, obecnie trwają prace nad wersją 2005-2006, zaś w przyszłym roku rozpoczną się prace nad częścią za lata 2007-2008, w której przygotowaniu po raz pierwszy będą brali udział bibliografowie z regionu.
Z D J Ę C I A