Konferencję uświetnił występ Chóru UTW w Olsztynie (fot. ATK)
|
Więcej zdjęć »
W Hotelu Wileńskim odbyła się wczoraj (10.10) konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych „Trzeci Wiek - na start!”. Przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz zaproszeni goście przedstawiali dotychczasowe osiągnięcia w rozwijaniu aktywizacji seniorów. Spotkanie, choć odbywało się przy okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, kipiało młodzieńczą wprost energią.
Konferencję rozpoczął Chór Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie pod batutą Natalii Kaczmarczik. Potem głos zabrał wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Witold Wróblewski.
O „Solidarności międzypokoleniowej w kontekście globalizacji” mówił Andrzej Klimczuk, socjolog i doktorant w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Z kolei dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Alicja Rutecka, podsumowała realizację projektu sportowo-promocyjnego Warmia Mazury Senior Games 2012. Efekty i osiągnięcia zaskoczyły organizatorów tej imprezy. Zamierzają oni kontynuować ten projekt w przyszłości.
Następnie działalność Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie przedstawił prezes uniwersytetu Janusz Adamus, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostródzie - Elżbieta Dziergacz, przewodnicząca Samorządu Słuchaczy UTW, a w Działdowie prezes Jerzy Giezek.
Antoni Furtak scharakteryzował działalność Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku Warmii i Mazur. -
Z pojedynczymi uniwersytetami władze regionu nie za bardzo się liczyły. W porozumieniu jesteśmy większą siłą - argumentował.
Po przerwie kawowej owacyjnie oklaskiwany był Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostródzie pod batutą emerytowanego nauczyciela muzyki Ireny Sitarz. Szefowa zespołu zaprezentowała śpiewnik kolęd i pastorałek, który będzie promowany przed Bożym Narodzeniem. Potem o „Aktywizacji seniorów poprzez integrację z młodzieżą” mówiła Patrycja Łapińska, prezes Ełckiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów „ESSA” w Ełku. Przedstawiła przy tym propozycję wspólnego spędzania czasu ludzi dojrzałych z młodzieżą. Bardzo interesujące spostrzeżenia o wolontariacie zawarła w swym wystąpieniu Paulina Białobrzewska, wolontariusz Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju „PIONIER” w Olsztynie. Z kolei Barbara Wyłudek, prezes Stowarzyszenia „Kobieta na PLUS” w Rucianem-Nidzie mówiła o Kawiarenkach CyberSenior w Rucianem-Nidzie.
Konferencję zakończyła projekcja filmu „Drogi dwudziestoletni” zrealizowanego przez Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. Szkoda tylko, że obejrzała go już niewielka publiczność. W holu można było obejrzeć też niezwykle piękne dzieła artystycznego rzemiosła - obrazy olejne, akwarele, hafty, wycinanki scrapingu i ozdoby wykonane szydełkiem. Prawdziwe cuda.
Z D J Ę C I A