Oficjalną inaugurację akcji uświetnił występ m.in. Chóru „Bel Canto”
|
Więcej zdjęć »
W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zainaugurowano dzisiaj (10.10) zorganizowaną przez Radę Uczelnianą Samorządu Studenckiego uniwersytetu i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olszynie Akcję Społeczną: „Czas dla transplantacji - uchwycić to, co ulotne...”. Od dzisiaj do najbliższej niedzieli (14.10) organizatorzy akcji będą na różne sposoby informować olsztynian czym jest i z czym się wiąże transplantacja oraz przekonywać ich do wyrażenia zgody na oddanie swoich organów do przeszczepu.
W trakcie trwania akcji będzie można wziąć udział w wykładach prowadzonych przez ekspertów w dziedzinie transplantologii, wykładach biorców i dawców, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami, emocjami, przeżyciami, w wystawach tematycznych, koncertach muzycznych, pokazach tanecznych i sportowych, spotkaniach z osobami po przeszczepieniu narządu, a także innych formach aktywności, które pomogą w rozwoju Programu Transplantacyjnego w województwie warmińsko-mazurskim.
Obecnie w województwie funkcjonuje tylko jeden ośrodek transplantologii - w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Ośrodek ten specjalizuje się w przeszczepie nerek. W ciągu ostatnich 2 lat wykonano w nim ponad 40 przeszczepów.
-
Pierwszy przeszczep w naszym szpitalu miał miejsce 27 listopada 2010 roku - mówi Irena Kierzkowska, dyrektor szpitala. -
Mamy plany rozwijać tę metodę leczenia. Budujemy nowy blok operacyjny, warunki do prowadzenia przeszczepu będą coraz lepsze. Mamy zaplecze diagnostyczne i techniczne. Natomiast największym problemem w rozwijaniu tej metody leczenia jest dostęp do organów. Dlatego chcemy tą akcją zainteresować ludzi, prowokować dyskusję, aby jak najwięcej osób miało świadomość, że ten sposób leczenia, chociaż rodzina potencjalnego dawcy może uważać go za kontrowersyjny, ratuje życie zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Dlaczego warto wyrazić zgodę na pobranie narządów do przeszczepu, jak to zrobić, jak przekonać najbliższych do zaakceptowania swojego wyboru, o samych przeszczepach oraz procedurze uznawania osób za odpowiednie do bycia dawcą (jako osoby żyjące po stwierdzeniu zgonu), będzie się można dowiedzieć podczas zaplanowanych przez organizatorów wydarzeń. Szczegółowy program akcji dostępny jest w zakładce „Co?Gdzie?Kiedy?”.
Z D J Ę C I A