Na Wydziale Nauk Humanistyczno-Społecznych WSP TWP w Olsztynie zainaugurowano dziś (6.10) pierwszy rok akademicki Jarockiej Akademii Trzeciego Wieku. Licznie przybyli nie tylko seniorzy, ale także sporo było młodych ludzi.
Jarocka Akademia Trzeciego Wieku zarejestrowana została 14 lutego 2012 roku i od razu rozpoczęła działalność. Ma około 140 członków działających w kilku grupach tematycznych. Seniorzy uczą się języków - angielskiego i niemieckiego, uczestniczą w zajęciach taneczno-ruchowych, rajdach oraz wspólnych wyprawach do kina, teatru i filharmonii. Odbywały się też spotkania integracyjne oraz wspólne bale i ogniska. W tym roku planowane jest utworzenie chóru, koła tanecznego, plastycznego i turystycznego. Choć uczelnia działa od kilku miesięcy, to jest jej pierwsza oficjalna inauguracja roku akademickiego.
- Witam ludzi, którym chce się chcieć, którzy kreują rzeczywistość w swoim środowisku - zwróciła się do seniorów wiceprezydent Olsztyna Halina Zaborowska-Boruch.
- Życzę byście się doskonalili, byście znaleźli nowych, wspaniałych przyjaciół, zdobyli dodatkową wiedzę.Uroczystość uświetnił swoim występem chór Akademii Trzeciego Wieku działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie - De Novo. Panie zachwyciły szczególnie ludowymi piosenkami. Potem wykład inauguracyjny „Homo sapiens czy homo consumens. Transformacja wartości” wygłosił mgr Ryszard Jabłoński. Na początku stwierdził, że starość istnieje jedynie w mentalności młodych ludzi, bo dojrzałe osoby jej nie dostrzegają. Dodał, że aktywne osoby starzeją się wolniej, bo nie mają czasu na starzenie się.
Wykład mgr Jabłońskiego zainteresował ogromnie wszystkich obecnych. Stwierdzenie, że celem życia nie powinno być gromadzenie bogactw, lecz bogactwo bycia, wielu obecnych uznało za słuszne. Wykładowca zauważył, że konsumpcjonizm zdominował nasze życie i prowadzi do wielu zagrożeń społecznych. Jednym z nich jest otyłość, która uznana została za większą chorobę cywilizacyjną niż AIDS. Obecnie na świecie jest około 300 mln ludzi chorobliwie otyłych. Przy rosnącej fali konsumcjonizmu do 2015 roku na cztery osoby trzy mogą być otyłe. Mgr Jabłoński zauważył, że system konsumpcjonizmu wysysa z człowieka wszystko nic mu nie pozostawiając, pozbawia wartości i godności. Wykład, jak uznali wychodzący z sali, był bardzo pouczający i ciekawy. Nie pozbawiony też elementów humorystycznych.
Z D J Ę C I A