W Barczewie otwarto dzisiaj (6.10) Szpital Powiatowy Pomocy Maltańskiej pw. Bł. Gerarda. Prowadząca szpital w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Olsztynie Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich nie trzymała jednak pustych łóżek do czasu oficjalnego otwarcia. Gdy w szpitalnej kaplicy i w salce konferencyjnej na poddaszu odbywała się uroczystość otwarcia, wszystkie 70 łóżek szpitalnych było już zajętych przez przewlekle chorych, a szpital pracował pełną parą.
- Ten szpital to przedsięwzięcie ważne nie tylko dla naszego powiatu, ale dla całego regionu - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
- W skali kraju potrzeby osób wymagających długoterminowej opieki są zabezpieczone tylko w niewielkim stopniu. Każda inwestycja związana z potrzebami osób przewlekle chorych jest na wagę złota.Zbudowany w 1901 roku budynek przy ul. Niepodległości w Barczewie jeszcze kilka lat temu mieścił szpital zakaźny, ale w 1997 roku szpital został zamknięty. Do 2007 roku budynek stał pusty i popadał w ruinę. Trzy lata temu Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przekazał obiekt Starostwu Powiatowemu W Olsztynie.
- Pomysłów na wykorzystanie budynku było kilka, ale wszystkie wiązały się z ochroną zdrowia - wyjaśnia Izabela Smolińska-Letza, wicestarosta olsztyński.
- Szybko okazało się, że Starostwo nie może prowadzić szpitala, które to zadanie samo w sobie nie jest łatwe. Dodatkowo trzeba było wziąć pod uwagę zły stan techniczny budynku i duże koszty jego utrzymania. Ogłosiliśmy więc konkurs, by znaleźć partnera, który podejmie się prowadzenia szpitala. Zgłosiła się mająca doświadczenie w tym zakresie Fundacja Kawalerów Maltańskich. Podpisaliśmy więc z nią umowę partnerską.
Pani wicestarosta również podkreśla wielkie znaczenie barczewskiej placówki w regionalnym systemie ochrony zdrowia.
- Takich miejsc brakuje w całej Polsce, również w naszym województwie - mówi Izabela Smolińska-Letza.
- Społeczeństwo nam się starzeje, przybywa osób, które potrzebują długoterminowej opieki lekarskiej, a wielu rodzin nie stać na zapewnienie takiej opieki w warunkach prywatnych.Realizację przedsięwzięcia wspomógł Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Na mocy umowy o dofinansowanie zawartej 30 listopada 2009 roku z Województwem Warmińsko-Mazurskim ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach RPO Warmia-Mazury 2007-2013, Powiat Olsztyński uzyskał dofinansowanie na realizację projektu pn. „Poprawa jakości opieki długoterminowej w regionie poprzez modernizację i wyposażenie barczewskiej Filii Szpitala Pomocy Maltańskiej w Olsztynie”. Całkowitą wartość inwestycji oszacowano na prawie 12,3 mln zł, z czego dofinansowanie UE miało wynieść 6 mln zł. Pozostałe środki to wkład niepieniężny i środki własne Starostwa Powiatowego i Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich.
Prace budowlane rozpoczęły się w 2010 roku, a zakończyły (choć nie bez problemów) w czerwcu br. Budynek szybko wyposażono w sprzęt niezbędny do leczenia i opieki nad 70. przewlekle chorymi. Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich podpisała też umowę z olsztyńskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dzisiaj, na uroczystości otwarcia nowego szpitala pojawiło się wielu znakomitych gości. Byli wśród nich m.in. Urszula Pasławska, wiceminister skarbu, Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Julian Osiecki, przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jan Maścianica, wicewojewoda warmińsko-mazurski, abp. metropolita warmiński Wojciech Ziemba, Andrzej Potworowski, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i Sławomir Willenberg, prezes Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich. Najpierw uczestnicy uroczystości wzięli udział w mszy świętej koncelebrowanej przez abpa Wojciecha Ziembę w szpitalnej kaplicy, a później przeszli do salki konferencyjnej, gdzie starosta olsztyński Mirosław Pampuch powitał obecnych i zaprosił do obejrzenia prezentacji o historii i dniu dzisiejszym szpitala w Barczewie. Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie symbolicznego klucza do budynku szpitala. Na koniec uczestnicy uroczystości mogli zwiedzić obiekt.
Z D J Ę C I A
F I L M Y