Inauguracja konferencji w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
|
Więcej zdjęć »
Blisko 200 pielęgniarek i położnych z kraju i z Obwodu Kaliningradzkiego przyjechało dziś (4.10) do Olsztyna, by wziąć udział w dwudniowej, zorganizowanej przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Pielęgniarstwo - nauka i praktyka - nowe wyzwania, nowe możliwości.” Inauguracja konferencji odbyła się w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, a uczestników konferencji i gości honorowych powitała prawie godzinnym koncertem Orkiestra Symfoniczna olsztyńskiej filharmonii.
Olsztyńska konferencja pielęgniarek i położnych zbiegła się z 10. rocznicą utworzenia kierunku „pielęgniarstwo” na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
- Konferencja jest efektem długoletniej współpracy samorządu pielęgniarek i położnych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim - powiedziała otwierając dzisiejsze spotkanie Maria Danielewicz, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie.
- To właśnie w październiku 2002 roku decyzją Senatu Uniwersytetu powołany został kierunek pielęgniarstwo, a tym samym na Warmii i Mazurach rozpoczęto kształcenie pielęgniarek w systemie wyższym, dwuetapowym. Maria Danielewicz podkreśliła, że w tamtym czasie dla samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych sprawa dostosowania kształcenia pielęgniarek i położnych do wymogów Unii Europejskiej była sprawą priorytetową.
- Zmiany w obszarze pielęgniarstwa, a szczególnie wzmocnienie jego profesjonalizmu i samodzielności, wymagają wskazania kierunków jego rozwoju - mówiła dalej przewodnicząca Danielewicz.
- Niezwykle ważny w tym procesie jest rozwój naukowy pielęgniarek i położnych, ale również wdrożenie wyników badań naukowych do praktyki zawodowej. Niełatwo jest połączyć teorię z szeroko rozumianą praktyką, by skutkowało to podniesieniem jakości, ale należy dążyć do doskonałości.Dlatego pielęgniarki w ciągu dwóch dni konferencji chcą, w oparciu o dorobek naukowy przedstawicielek swojego środowiska, zastanowić się nad kierunkami rozwoju pielęgniarstwa i sposobami wdrożenia wyników własnych badań naukowych do praktyki.
W otwarciu konferencji, oprócz jej uczestników, wzięła też udział spora grupa gości honorowych, m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu województwa i Miasta Olsztyna oraz dyrektorzy olsztyńskich placówek służby. Poseł Beata Bublewicz odczytała list skierowany do uczestników konferencji przez małżonkę Prezydenta RP Annę Komorowską, pozdrowienia od Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza i upominki dla osób, które 10 lat temu przyczyniły się do powstania na UWM kierunku pielęgniarstwo. Upominki otrzymali m.in. dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, prof. Ryszard Górecki i prof. Wojciech Maksymowicz.
Po uroczystym otwarciu konferencji rozpoczęła się sesja plenarna.
W programie konferencji na piątek znajdują się sesje robocze. Uczestnicy konferencji będą dyskutować m.in. o wyzwaniach stojących przed współczesnym pielęgniarstwem, o kobiecie i dziecku w obszarze opieki pielęgniarskiej oraz o jakości w opiece pielęgniarskiej. Konferencja zakończy się około godz. 18.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :