Tak doborowego grona artystów dawno już nie było na odbywającym się od trzech lat plenerze GrunwaldArt. W tegorocznym plenerze wzięło udział 14 artystów z Litwy, Rosji, Niemiec i Polski. Efekty GrunwaldArt można podziwiać od dziś (3.10) w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Ideą pleneru jest wykorzystanie artystycznych inspiracji wydarzeniami związanymi z bitwą pod Grunwaldem. Stąd też dobór artystów z krajów będących spadkobiercami grunwaldzkiej tradycji. Każdy z nich inaczej odczuwa i widzi przeszłość, inaczej też ją przekazuje. To nie tylko próby odtworzenia batalistycznych realiów, które z roku na rok odchodzą coraz bardziej na margines działań artystycznych, ale pokazanie szerokiej panoramy współczesnych odniesień do przeszłości, klimatu i fascynacji przeszłością.
Tegoroczna wystawa zaskakuje bogactwem kolorów. Jest również niezwykłą prezentacją dokonań artystów. Organizatorom pleneru udało się zebrać twórców bardzo ciekawych - bogate indywidualności. Najstarszym w grupie jest Alfons Kułakowski, nestor wśród polskich malarzy, ale nadal bardzo aktywny zawodowo. Najmłodsze uczestniczki pleneru to Renata Zimnicka-Prabucka, mająca około 13-letni staż zawodowy oraz Julita Malinowska, która dopiero 7 lat temu otrzymała dyplom ASP w Krakowie.
Temat Grunwaldu jest nadal aktywny w malarstwie. Organizowane co roku plenery mają za cel stworzenie kolekcji dzieł nawiązujących do bitwy grunwaldzkiej. Zbiór w tej chwili liczy około 60 prac. Trafiają one do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które zlokalizowane jest pod Stębarkiem na Polach Grunwaldzkich. Prace z plenerów GrunwaldArt pokazywane były już w Brukseli, Berlinie, Kaliningradzie i Kownie. Pomysł i dzieła bardzo się podobają zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Zachwyt wzbudziły konie, polne kwiaty... i lajkonik na jednym z obrazów.
W tegorocznym plenerze i wernisażu udział wzięli: Jurij Jurewicz Bułyczjew (Rosja), Andrzej Cisowski, Linas Domarackas (Litwa), Rosika Janko-Glage (Niemcy), Wioletta Jaskólska, Alfons Kułakowski, Lucyna Letki-Wawrzyniak, Julita Malinowska, Ewa Pohlke, Zbigniew Sprycha, Ludmiła Tambowcewa (Rosja), Grzegorz Wnęk, Renata Zimnicka-Prabucka oraz Gintautas Vaičys, będący tegorocznym komisarzem pleneru. Na wernisaż przybyli w tym roku goście oficjalni z Litwy.
Warto zaznaczyć, że w tym roku patronem medialnym pleneru i wystawy poplenerowej jest gazeta branżowa „Art&Bussiness”, a partnerem pleneru Dom aukcyjny Abbey House S.A.
Z D J Ę C I A