Spotkanie odbyło się w Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku
(fot. ATK) |
Więcej zdjęć »
Na olsztyńskim zamku odbyło się dziś (2.10) spotkanie z cyklu Salon Mendelsohna. Poświęcone było dwóm wybitnym osobowościom, których drogi na początku XX wieku krzyżowały i zazębiały się ze sobą. Mowa o architekcie Erichu Mendelsohnie i Salmanie Schockenie, przedsiębiorcy i wydawcy. Odczyt na ich temat wygłosił dr Tilo Richter ze Szwajcarii.
Olsztynianom nie trzeba przedstawiać Ericha Mendelsohna. Ten urodzony w Olsztynie architekt niemieckiego pochodzenia pozostawił w mieście swoje pierwsze i jedyne dzieło - Dom Żydowskich Oczyszczeń (pogrzebowy) nazywany Domem Mendelsohna. Z kolei Salman Schocken, właściciel sieci domów handlowych i wydawca, jest zupełnie nam nieznany.
Połączyły ich wspólne, żydowskie korzenie oraz praca. Schocken stworzył w Niemczech w początkach XX wieku najpopularniejszą sieć sklepów o bardzo wysokiej renomie. Jego domy handlowe projektował Erich Mendelsohn. Obaj chcąc uniknąć represji hitlerowskich wyjechali najpierw do Anglii, potem Palestyny, a w końcu do USA. Obaj pozostawili po sobie bogatą spuściznę. Mendelsohn wspaniałe obiekty, m.in. Obserwatorium Einsteina w Poczdamie, domy mieszkalne oraz handlowe. Z kolei Schocken inwestował w projekty Mendelsohna. Był też uznanym wydawcą literatury i prasy żydowsko-niemieckiej. W swym życiu zbudował od podstaw trzy duże wydawnictwa - w Berlinie, w Jerozolimie i Nowym Jorku. Amerykańskie wydawnictwo do dziś prowadzone jest przez jego potomków. Z kolei dziedzictwo Mendelsohna kontynuuje jego wnuczka.
O tych zawiłościach losów, które wzajemnie się przeplatały była mowa w trakcie spotkania. Po odczycie publiczność zadawała zaproszonemu wykładowcy pytania. On ze swej strony zaznaczył, że jest zachwycony tym, że mógł dokładnie obejrzeć Dom Mendelsohna i poznać stan prac konserwatorskich.
Z D J Ę C I A