Po raz szesnasty w tej kadencji zebrali się radni Rady Powiatu Olsztyńskiego. Pierwsza po wakacyjnej przerwie sesja rady odbyła się dzisiaj (28.09) w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.
Wśród kilkunastu punktów porządku dzisiejszych obrad znalazła się m.in. informacja starosty o wykonaniu budżetu Powiatu Olsztyńskiego za I półrocze tego roku. Starosta Mirosław Pampuch nie krył zadowolenia ze stanu powiatowej kasy.
- Jestem zdecydowanie zadowolony z wykonania budżetu w I półroczu tego roku - mówi starosta.
- Nie nie sprawdziły się nasze pesymistyczne prognozy związane z dochodami powiatu. Okazało się, że zarówno dochody z dotacji i subwencji, jak również dochody własne powiatu były realizowane zgodnie z budżetowymi założeniami. Myślę, że to pozwoli nam zrealizować wszystkie zaplanowane na ten rok zadania inwestycyjne, a więc zapłacić za prace, które są wykonywane na rzecz Powiatu Olsztyńskiego.Starosta podkreśla jednak, że Powiat Olsztyński jest jednym z nielicznych samorządów, którym udaje się realizować spoczywające na nim zadania bez większych problemów. Tę sytuację zawdzięcza m.in. przejmowaniu od Skarbu Państwa i sprzedaży obiektów wypoczynkowych położonych na terenie powiatu. Inne samorządy takiego szczęścia nie mają, dlatego borykają się z finansowymi problemami i domagają się zwiększenia swoich udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych. By ten postulat został przez rząd spełniony, jutro samorządowcy z całego kraju organizują w Warszawie akcję protestacyjną.
- Ja sam do Warszawy na manifestację się nie wybieram, ale zdecydowanie popieram roszczenia samorządowców - mówi starosta. -
Samorządom zlecane są co raz to nowe zadania, za którymi rząd nie przekazuje niezbędnych pieniędzy. Uważam, że udział samorządów w podatku dochodowym od osób fizycznych powinien być większy. Problem jest i wymaga pilnego rozwiązania.Innym z ważnych punktów dzisiejszej sesji Rady Powiatu Olsztyńskiego było przyjęcie „Programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w Powiecie Olsztyńskim”. Dokument będzie wytyczał kierunki działania w zakresie zapobiegania przemocy na najbliższe trzy lata.
- Z dniem 1 stycznia tego roku weszło w życie nowe rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej - wyjaśnia Krystyna Szter, przewodnicząca komisji spraw społecznych Rady Powiatu Olsztyńskiego.
- Nasze programy trzeba było więc dostosować do nowych przepisów. Poza tym mieliśmy swoje obserwacje i doświadczenia, które znalazły odzwierciedlenie w nowym dokumencie. Staraliśmy się, żeby ten program nie był dokumentem dla dokumentu, ale żeby autentycznie służył wszystkim potrzebującym. Radni Powiatu Olsztyńskiego zdecydowali też dzisiaj o utworzeniu Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Biskupcu. Ta decyzja jest konsekwencją prowadzonej przez samorząd województwa likwidacji filii wojewódzkich bibliotek pedagogicznych w Olsztynie i Elblągu. Jedna z takich filii działała w Biskupcu.
- Na prośbę marszałka województwa włączyliśmy się działania związane z likwidacją filii wojewódzkich bibliotek pedagogicznych - wyjaśnia starosta Mirosław Pampuch.
- Przejmujemy od marszałka tę filię z całym „dobrodziejstwem inwentarza”, czyli z budynkiem, jego wyposażeniem, księgozbiorem i pracownikami. W miejsce filii WBP stworzymy własną bibliotekę pedagogiczną. To działanie wychodzi również na przeciw wcześniejszej inicjatywie ministra oświaty, by stworzyć system doskonalenia nauczycieli oparty na bibliotekach pedagogicznych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych i ośrodkach doskonalenia nauczycieli.Podczas realizacji innych punktów porządku dzisiejszej sesji radni Powiatu Olsztyńskiego m.in. zapoznali się z informacjami o funkcjonowaniu szkół i zakładów opieki zdrowotnej w powiecie, z informacją o gospodarowaniu powiatowym mieniem, a także dokonali zmian w budżecie na ten rok i w prognozie finansowej na lata przyszłe.
Z D J Ę C I A