Przy okazji obchodów 60. rocznicy powstania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Olsztynie odbyła się w nim dziś (25.09) debata na temat „Uczeń intelektualnie niepełnosprawny w środowisku społecznym”. Można było zobaczyć dorobek uczniów poszczególnych klas i uczestniczyć w ich zajęciach na warsztatach.
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy mieści się w dwóch obiektach - przy al. Piłsudskiego 42 (gdzie odbywała się debata) i al. Piłsudskiego 56a (gdzie są pracownie dydaktyczne). W skład ośrodka wchodzą: Przedszkole Miejskie nr 18, Szkoła Podstawowa nr 28, Gimnazjum nr 21, Szkoła Przysposabiająca do Pracy oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 8 i Gimnazjum nr 18.
Celem Ośrodka, o czym wspomniano w trakcie debaty, jest wyposażenie uczniów w potrzebne wiadomości i umiejętności, wdrażanie do samodzielności w różnych przejawach życia codziennego, przygotowanie uczniów do nauki w szkole zawodowej, przygotowanie do czynnego uczestnictwa i funkcjonowania w środowisku i życiu społecznym oraz wyrabianie poczucia własnej wartości i rozwijanie zainteresowań. Jak stwierdziła jedna z dyskutujących, najważniejszym dla dziecka jest poczucie szczęścia, akceptacji i przydatności.
Prof. dr hab. Amadeusz Krauze zauważył, że przemiany społeczne wymusiły zmianę kierunku pedagogizacji osób niepełnosprawnych.
-
Niepełnosprawni muszą mieć normalne życia - stwierdził profesor. -
Dla nich integracja społeczna to normalność. Nie można ich traktować jako elementu przetargowego i wykorzystywać do polityki poszczególnych ugrupowań politycznych.W przerwie debaty można było obejrzeć wystawę przypominającą historię placówki i publikacje naukowe pracowników Ośrodka. Na stołówce, gdzie uczniowie przygotowali dla uczestników panelu wykwintny poczęstunek, były zaprezentowane przedmioty wykonane przez młodzież i dzieci.
Z D J Ę C I A