Od lewej: sekretarz miasta Hanna Mikulska-Bojarska, prezydent
Piotr Grzymowicz i Marek Trojanowicz (InteliWise) |
Więcej zdjęć »
Urząd Miasta w Olsztynie wprowadza i testuje na miejskiej stronie internetowej rozwiązania oraz udogodnienia, które mają pomóc w korzystaniu z informacji na niej zawartych, a także ułatwić osobom niesłyszącym, niewidzącym, niedowidzącym oraz borykającym się z wadami wzroku załatwianie spraw w magistracie. O tym jakie rozwiązania zastosowano i na czym one polegają, mówiono podczas dzisiejszego (25.09) spotkania z przedstawicielami mediów.
Z jakich zatem udogodnień mogą skorzystać olsztynianie? Do dyspozycji mają możliwość odsłuchania pojawiających się na stronie tekstów, powiększenie czcionki w tekstach oraz siedem różnych wersji kolorystycznych (monochromatycznych) strony (dla osób, które np. mają problemy z widzeniem niektórych kolorów). Wprowadzono również wirtualną urzędniczkę - OLA, która może odpowiadać na pytania i pomagać petentom w odnajdywaniu potrzebnych informacji, na przykład na temat procedury wyrabiania dowodu osobistego i potrzebnej w tym celu dokumentacji. Do aplikacji wprowadzono dzisiaj również możliwość korzystania z czatu z urzędniczką, podczas którego ta tłumaczy swoje odpowiedzi na język migowy.
Językiem migowym posługiwać będzie się także dwunastu urzędników magistratu, którzy pracują w wydziałach, w których następuje bezpośredni kontakt z interesantami. Osoby te kończą obecnie kurs nauki migania i pierwsze próby interakcji z osobami niesłyszącymi podczas załatwiania spraw przeszły pozytywnie.
Jak powiedział Marek Trojanowicz, członek zarządu InteliWise - firmy odpowiedzialnej za wdrożenie wirtualnego urzędnika na stronie urzędu, Olsztyn jest drugim miastem w kraju, które wdrożyło ten program, a pierwszym, które postanowiło uzupełnić go o funkcjonalność pozwalającą na obsługę interesanta za pomocą języka migowego.
Z D J Ę C I A