Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:05 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Literatura, czytelnictwo
ATK | 2012-09-20 12:04 | Rozmiar tekstu: A A A

Bibliotekarze rozmawiali o kulturowych aspektach funkcjonowania bibliotek

Olsztyn24
Konferencja bibliotekarzy w OSW (fot. ATK - wszystkie) | Więcej zdjęć »

W Olsztyńskiej Szkole Wyższej odbyła się wczoraj (19.09) konferencja naukowa dla bibliotekarzy z Warmii i Mazur zorganizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu i Zarząd Oddziału w Olsztynie. Jej tematem były „Kulturowe aspekty funkcjonowania bibliotek w przestrzeni społecznej”.

Spotkanie podzielono na dwie części. W pierwszej wypowiadali się na tematy swych osiągnięć w propagowaniu czytelnictwa szefowie największych bibliotek w kraju. Po przerwie o swoich doświadczeniach mówili bibliotekarze z Warmii i Mazur.

O nowym wizerunku Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wspomniała w swym wystąpieniu Ewa Kobierska-Maciuszko, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i wiceprzewodnicząca zarządu głównego SBP. Obecnie organizacja ta musi się liczyć z nowymi wyzwaniami i stale kształcić, by dorównać nowym czasom. Z kolei dr Dorota Grabowska z Uniwersytetu Warszawskiego wskazała na konieczność kształtowania nowej tożsamości bibliotek dziecięcych we współczesnej kulturze. Młodzi ludzie oczekują czegoś więcej niż tylko regałów z książkami. Kolejny referat traktował o formach pracy bibliotek dla dzieci jako wprowadzaniu w kulturę. Przedstawiła go dr Grażyna Lewandowicz-Nosal z Biblioteki Narodowej.

Zupełnie inne spojrzenie na uczestnictwo najmłodszych przedstawił Paweł Braun, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, w wystąpieniu „Uczestnictwo biblioteki w życiu społecznym i kulturalnym miasta”. Nie jest on zwolennikiem tworzenia odrębnych bibliotek dla dzieci. Uważa, że najmłodsi powinni wspólnie z rodzicami uczestniczyć w tym, co oferują biblioteki. „Biblioteka - atrakcyjne miejsce w przestrzeni społecznej?” to z kolei temat referatu Elżbiety Kampy, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu, która na przykładzie swej placówki udowodniła, że biblioteka może być wspaniałym i ulubionym miejscem rozrywki mieszkańców miasta.
R E K L A M A
- Udało się nam stworzyć taką atmosferę, że, jak zauważył jeden z czytelników, lubią tu przychodzić, by poczytać dobre książki przy kawie i ciastku - mówiła dyrektorka z Opola.

Przerwa kawowa była czasem bardzo intensywnych dyskusji kuluarowych. Po nich nastąpiła druga część sesji. Wystąpienia rozpoczął temat „Edukacja dla kultury w bibliotece pedagogicznej”, który przedstawiła Sylwia Czacharowska, dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie. Po niej dr inż. Scholastyka Baran i Katarzyna Bikowska z Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zaprezentowały temat „Biblioteka społecznościowa - nowoczesne przestrzenie a kultura w wersji akademickiej w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie.

O przestrzeniach oddziaływań biblioteki uczelnianej na przykładzie biblioteki Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego mówiła Elżbieta Budnik, dyrektor biblioteki tej uczelni. Z kolei o swych doświadczeniach w pracy mówiła przy okazji przedstawiania referatu na temat komunikacji w bibliotece jako elementu przestrzeni społecznej dyrektor Jagoda Pijanowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie. Choć jej biblioteka nie należy do największych, to jednak pełni ważną funkcję publiczną. Jednocześnie działa w konkretnym środowisku i ma inne zadania społeczne niż duża placówka.

Aż dwa wystąpienia przygotowali bibliotekarze z Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Monika Hrynkiewicz mówiła o roli bibliotek fachowych w olsztyńskim środowisku społecznym, a Justyna Krakowiak o kompetencjach bibliotekarza wobec zmian społecznych. Bardzo ciekawe było wystąpienie „Biblioteka partnerska Goethe-Institut oknem na niemiecką kulturę” przygotowane przez Sylwię Białecką z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na temat współpracy polsko-niemieckiej. W WBP działa bardzo prężnie dział niemiecki, któremu patronuje Goethe-Institut.

„Tutaj się bywa - czyli jak Filia nr 9 stała się osiedlowym centrum kultury” opowiedziała Elżbieta Muż z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Biblioteki osiedlowe to nowe i bardzo trudne wyzwanie na współczesne czasy zdominowane komercją. Przed małymi bibliotekami jest trudne zadanie zachęcenia mieszkańców do czytania i bywania w takich miejscach.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.