Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:15 23 listopada 2024 Imieniny: Adeli, Felicyty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
wb | 2012-09-19 13:30 | Rozmiar tekstu: A A A

O europejskiej inicjatywie obywatelskiej w Olsztynie

Olsztyn24

Z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych w dniach 22-23 września w wybranych miastach w Polsce przeprowadzona zostanie kampania propagująca europejską inicjatywę obywatelską. Na liście 19. miast, w których kampania będzie prowadzona, znalazł się Olsztyn. Punkt informacyjny akcji zorganizowany zostanie w Centrum Handlowym „Alfa”.

Akcja ma charakter niekomercyjny, dotyczy praw i obowiązków wynikających z obywatelstwa w Unii Europejskiej, w tym wejścia w życie mechanizmu inicjatywy obywatelskiej. Ma na celu zapoznanie obywateli z zasadami i możliwościami, jakie daje europejska inicjatywa obywatelska. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej oraz Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Dla odwiedzających punkt informacyjny w Alfie przygotowano quizy i konkursy wiedzy o tematyce europejskiej oraz specjalnie opracowane materiały informacyjne. Zainteresowani będą też mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z ekspertem. Punkt informacyjny będzie działał w sobotę i niedzielę w godzinach 10.00 - 19.00.

******
R E K L A M A
Europejska inicjatywa obywatelska (EIO) to instrument oferujący obywatelom UE możliwość wpływu na prawo obowiązujące na terenie Unii. Umożliwia wezwanie Komisji Europejskiej do zaproponowania przepisów unijnych w kwestiach, w których posiada ona kompetencje do stanowienia prawa. Są to między innymi: zdrowie publiczne, ochrona środowiska, rolnictwo czy transport.

By wystąpić z inicjatywą, należy zorganizować komitet obywatelski składający się co najmniej z siedmiu obywateli UE zamieszkałych w siedmiu różnych państwach członkowskich. Projekt inicjatywy musi poprzeć (podpisać deklarację poparcia) co najmniej milion obywateli UE pochodzących z przynajmniej 7 spośród 27 państw członkowskich. Dla każdego z państw określono minimalną liczbę deklaracji, jakie trzeba w nim zgromadzić. W przypadku Polski jest to 38 250 deklaracji.

Europejska inicjatywa obywatelska to pierwsze i jedyne na świecie zastosowanie zasad demokracji bezpośredniej na szczeblu międzynarodowym. Podobne mechanizmy, pozwalające grupom obywateli na uczestniczenie w kształtowaniu prawa poprzez możliwość występowania z inicjatywą ustawodawczą, funkcjonują na poziomie krajowym w 13 państwach UE, w tym w Polsce.

Głównym celem europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest zmniejszenie dystansu pomiędzy obywatelami a instytucjami Unii. Mechanizm EIO pozwala obywatelom wyartykułować swoje opnie, potrzeby, obawy i zainicjować ogólnoeuropejską debatę na ich temat. Stymuluje też integrację na poziomie nie instytucji a „zwykłych” obywateli pozwalając mieszkańcom różnych części Europy łączyć się wokół istotnych dla nich kwestii.

Podstawą prawną dla europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest traktat lizboński oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/2011 w sprawie inicjatywy obywatelskiej, którego przepisy można stosować od 1 kwietnia 2012 r.


REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.