Niedźwiadek - symbol Przemyśla
Przemyśl - najstarsze miasto na kresach wschodnich Rzeczypospolitej. Jest malowniczo położone na pograniczu dwu krain geograficznych - Pogórza Środkowobeskidzkiego i Kotliny Sandomierskiej, w dolinie rzeki San.
Centralne położenie Przemyśla pod względem komunikacyjnym, wynoszące około 600 km, w stosunku do formujących się ośrodków władzy w Europie Środkowej, podnosiło jego znaczenie jako ponadregionalnego centrum politycznego i sakralnego.
Był on dawniej stolicą odrębnego księstwa, potem ziemi, starostwa, hrabstwa, powiatu, województwa, a obecnie znowu jest siedzibą powiatu oraz dwóch metrpolii - obrządku łacińskiego i bizantyjsko-ukraińskiego (dawniej grekokatolickiego).
Jest ważnym węzłem komunikacji międzynarodowej oraz stanowi bazę wypadową dla podróżujących w Bieszczady i do krajów Europy Wschodniej. Posiada wiele bardzo interesujących zabytków, do których zaliczyć można między innymi :
» Kopiec Tatarski,
» pozostałości po najstarszym grodzie przemyskim - Stare Zamczysko,
» relikty benedyktyńskiego zespołu klasztornego z rotundą z IX w,
» relikty rotundy-martyrionu z XI w,
» murowany zamek z XIV w,
» katedrę obrządku łacińskiego z XV w,
» fragmenty murów miejskich z XVI w,
» rynek otoczony kamienicami z XVI w.
» klasztor Karmelitów z XVII w,
» klasztor Reformatów z XVII w,
» klasztor Benedyktynek z XVIII w,
» klasztor Franciszkanów z XVIII w,
» pozostałości po twierdzy z przełomu XIX i XX w.
W mieście i regionie dominuje przemysł przetwórczy i rolno-spożywczy. Ponadto spośród wytwarzanych w Przemyślu produktów należy wymienić: aparaturę kontrolno-pomiarową i laboratoryjną, zawory regulacyjne, aparaturę elektrotechniczną, płyty pilśniowe, tkaniny powlekane, meble, artykuły chemiczne. Funkcjonuje tu szereg hurtowni oraz ponad 500 punktów sprzedaży detalicznej, czemu sprzyja bliskość przejścia granicznego w Medyce (12 km).