Członkowie komisji otrzymali pamiątkowe statuetki i listy gratulacyjne
|
Więcej zdjęć »
W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie uroczyście obchodzono dzisiaj (18.09) 10-lecie istnienia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. W ramach jubileuszu odbyła się konferencja, podczas której podsumowano dotychczasową działalność WKDS. Udział w niej wzięli m.in. posłowie z regionu, reprezentanci władz Olsztyna, województwa oraz wiceminister Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
-
Komisja ta jest naszym regionalnym narzędziem dialogu społecznego - powiedział wojewoda Marian Podziewski, przewodniczący WKDS w Olsztynie. -
Na przestrzeni 10 lat w dialog społeczny w naszym regionie włączyli się przedstawiciele zarówno strony samorządowej, strony pracowników, jak i pracodawców. Rozmowy w ramach komisji był potrzebne, bo pomagały wypracować dobre rozwiązania wielu spraw. Praca w komisji uczy kompromisu, odpowiedzialnej współpracy oraz wzajemnego poszanowania wszystkich stron biorących udział w rozmowach. Bez dialogu nie ma społeczeństwa obywatelskiego. Dziękuję wszystkim, którzy przez te 10 lat angażowali się w pracę WKDS. Życzę wszystkim jej członkom, aby praca w jej szeregach niosła ze sobą satysfakcję i zadowolenie, a wszystkie rozwiązywane sprawy przyczyniały się do zachowania spokoju społecznego i umacniania consensusu w społeczeństwie.Podczas uroczystości wręczono podziękowania byłym przewodniczącym i członkom komisji. Z rąk wojewody Mariana Podziewskiego i wiceministra Jacka Męciny wspieranych przez Edytę Jędrzejewską, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego, pamiątkowe statuetki oraz listy gratulacyjne odebrało 17 osób.
******
Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego została ustanowiona Zarządzeniem Nr 78/2002 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 13 maja 2002 r. WKDS stanowi regionalne forum, na którym prowadzone są debaty na temat interesów społecznych. Powołana jest m.in. do rozpatrywania spraw wywołujących konflikty między pracodawcami i pracownikami, gdy są one istotne dla zachowania spokoju społecznego.
Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego może dodatkowo wyrażać opinie w sprawach obejmujących zakres zadań związków zawodowych, organizacji pracodawców lub będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej, w sprawach społeczno-gospodarczych o zasięgu wojewódzkim, w sprawach przekazanych przez Trójstronną Komisję w zakresie wynagrodzeń i świadczeń społecznych oraz na temat koncepcji strategii rozwoju województwa, przedstawionej przez marszałka województwa na wspólny wniosek strony pracowników i pracodawców.W skład WKDS wchodzą przedstawiciele wojewody - jako strony reprezentującej rząd, marszałka województwa - jako strony reprezentującej samorząd terytorialny, reprezentatywnych organizacji związkowych (Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych) - jako strony pracowników i reprezentatywnych organizacji pracodawców (Konfederacja Pracodawców Polskich, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, Związek Rzemiosła Polskiego, Business Centre Club - Związek Pracodawców) - jako strony pracodawców.
Z D J Ę C I A