Zakończyła się dwuletnia konserwacja obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Jutro (19.09) w Muzeum Narodowym w Warszawie, z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, odbędzie się oficjalna prezentacja odrestaurowanego dzieła. Wymierny wkład w renowację obrazu ma również Warmia i Mazury.
- W ubiegłym roku zebraliśmy i przekazaliśmy Muzeum Narodowemu w Warszawie na renowację „Bitwy pod Grunwaldem” ponad 10 tysięcy złotych - mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem w Stębarku.
- Zbiórkę pieniędzy na ten cel prowadziliśmy praktycznie przez cały ubiegłoroczny senon. Każdy kto odwiedził Pola Grunwaldzkie mógł wesprzeć ten szczytny cel, wrzucając datek do wystawionej w naszym pawilonie specjalnej urny. W zbiórce bardzo też pomogli harcerze, którzy tradycyjnie podczas Dni Grunwaldu rozbijają obozowisko na Polach Grunwaldzkich i wspomagają organizatorów tej kilkudniowej imprezy.
- To aktywności harcerzy podczas Dni Grunwaldu harcerzy zawdzięczamy dużą część kwoty przekazanej później do Muzeum Narodowego - dodaje dyrektor Drej.
- Harcerze prowadzili zbiórkę pieniędzy m.in. podczas inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, kiedy odwiedziło nas najwięcej turystów.
Prowadzona przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zbiórka pieniędzy na renowację obrazu Jana Matejki to jeden z elementów współpracy stębarskiego muzeum z Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzięki tej współpracy jutro przy odrestaurowanym obrazie, obok ministra Zdrojewskiego, staną też dyrektor Szymon Drej i Sławomir Moćkun, kierownik działu archeologiczno-historycznego stębarskiego muzeum.
- Czujemy się wyróżnieni zaproszeniem na oficjalną prezentację obrazu - mówi Szymon Drej.
- Ale jutrzejszy dzień nie będzie jedynym w tym tygodniu, w którym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zaistnieje w Warszawie. W sobotę, wspólnie z Muzeum Narodowym, organizujemy Piknik Grunwaldzki. Imprezę przygotowaliśmy w związku z publiczną prezentacją obrazu „Bitwa pod Grunwaldem”.W programie pikniku m.in. pokazy walk rycerskich, nauka tańców dawnych, bicie monety grunwaldzkiej, możliwość przymierzenia stroju rycerskiego. Fani nowych technologii będą mogli obejrzeć „Bitwę pod Grunwaldem w 3D”. Od godz. 12.00 będzie można zwiedzać obóz rycerski oraz wziąć udział w zabawach zorganizowanych właśnie przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Uczestnicy będą też mogli skosztować pierników na wzór historycznych „denarów Jagiełły”.
Mimo uczestnictwa w warszawskiej imprezie, pracownicy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku nie zapomną o „swoich”, czyli tych, którzy w sobotę będą chcieli odwiedzić Pola Grunwaldzkie. Tutaj też na wszystkich czekać będą wielkie atrakcje. Na ten dzień muzealnicy przygotowują wielkie wydarzenie pod hasłem „Jesień Średniowiecza”. Więcej informacji o tej imprezie niebawem.