II Zjazd Naukowców Pochodzenia Polskiego z Europy Środkowo-Wschodniej
|
Więcej zdjęć »
Dwa lata temu odbyło się pierwsze spotkanie naukowców polskiego pochodzenia z Europy Środkowo-Wschodniej. Wtedy po raz pierwszy mogli przedstawić swój dorobek i podzielić się obserwacjami na temat problemów, z jakimi się zmagają w krajach, gdzie mieszkają oraz zamierzeniami na najbliższe lata. Wczoraj (14.09) ponownie przybyli do Olsztyna na II Zjazd Naukowców Pochodzenia Polskiego z Europy Środkowo-Wschodniej.
Spotkanie to odbywa się w dwóch turach. Pierwszy dzień poświęcony jest prezentacjom i wykładom na konferencji naukowej. Drugi dzień to podróż studyjna połączona ze zwiedzaniem. W tym roku tematem konferencji odbywającej się w sali sesyjnej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego był cykl wykładów pod wspólnym hasłem „Wkład uczonych polskiego pochodzenia w naukę w kraju zamieszkania”.
Przybyłych ze strony organizatora, Centrum Badań Wschodnich Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, powitał prof. dr hab. Stanisław Achremczyk. Przedstawił on uczestników konferencji przybyłych do Olsztyna. Część gości przebywa w stolicy Warmii i Mazur po raz drugi.
- Wnosicie wielki wkład dla społeczności, gdzie mieszkacie i pracujecie, ale jednocześnie jesteście chlubą dla Polski - podkreślił marszałek województwa Jacek Protas.
- Cieszę się, że tak liczne grono polskich naukowców przyjechało na ten zjazd.
Po nim głos zabrał prof. dr hab. Bogusław Grużewski z Uniwersytetu Wileńskiego, który zaprezentował referat na temat „Polacy na Litwie i ich osiągnięcia naukowe”. W zakończeniu swej prezentacji zauważył, że w ostatnich latach wzrosła liczba humanistów, kosztem pracowników nauk technicznych i ekonomicznych. Ale to prawidłowość i tendencja światowa ostatnich lat.
Z kolei prof. dr Hab. Aleksander Krancewicz z Grodna w niezwykle dowcipny sposób przedstawił niuanse życia naukowego na Białorusi oraz związki nauki polskiej z nauką Grodzieńszczyzny w swym odczycie „Uczeni pochodzenia polskiego w nauce białoruskiej”. Również z Grodna przyjechał do Olsztyna prof. dr hab. Gennadiusz Szuszkiewicz, który omówił pozycję i dorobek polskich naukowców w zakresie nauk ścisłych. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchano dr Andrisa Kazijukiewicza z Dynenburga na Łotwie i jego referatu „Diaspora polska i jej wkład w rozwój współczesnej nauki na Łotwie”.
Po przerwie prezentowali się prof. dr hab. Jurij Kostiaszow z Kaliningradu z tematem „Uczeni pochodzenia polskiego w Rosji i ich wkład w naukę rosyjską” oraz doc. dr Eugeniusz Deneka-Białucki z Kijowa, który o naukowcach polskich i ich osiągnięciach mówił jako ostatni podczas pierwszego dnia zjazdu. Potem było wystąpienie doc. dr Haliny Turkiewicz z Wilna, która przybliżyła tematy dialogu polsko-litewskiego, a mgr Tamara Viarshytskaya z Nowogródka wspomniała o działalności Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Nowogródku.
Konferencję zakończyło zwiedzanie olsztyńskiego zamku. W sobotę uczestników zjazdu czeka wyprawa do Lidzbarka Warmińskiego i odczyt prof. dr hab. Stanisława Achremczyka o biskupie Krasickim jako pisarzu i uczonym oraz zwiedzanie Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.
Z D J Ę C I A