Obradowała Rada Olsztyńskiego Obszaru Aglomeracyjnego
Starosta Mirosław Pampuch i Prezydent Piotr Grzymowicz na posiedzeniu Rady OOA | Więcej zdjęć »
W Starostwie Powiatowym w Olsztynie odbyło się dzisiaj (14.09) kolejne posiedzenie Rady Olsztyńskiego Obszaru Aglomeracyjnego (OOA). Prezydent Olsztyna, starosta olsztyński, burmistrzowie i wójtowie z sąsiadujących z Olsztynem gmin pracowali nad kierunkami i strategią rozwoju przyszłej aglomeracji olsztyńskiej. - Musimy być przygotowani, żeby sięgnąć po duże środki Unii Europejskiej i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w okresie 2014-2020 - powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, przewodniczący dzisiejszym obradom.
W programie dzisiejszego posiedzenia rady znalazły się m.in. kwestie związane ze spodziewanymi unijnymi uwarunkowaniami, jakie będą miały wpływ na możliwość tworzenia i rozwoju miejskich obszarów funkcjonalnych, możliwości pozyskania środków finansowych przez OOA w przyszłym okresie unijnego programowania i model współpracy pomiędzy OOA a powołanym na UWM w Olsztynie Centrum Konkurencyjności Obszarów Aglomeracyjnych.
- Zanim formalnie powstanie olsztyńska aglomeracja, mamy jeszcze trochę do zrobienia - mówi prezydent Grzymowicz. - Obecnie przygotowujemy dokumenty strategiczne dla całej aglomeracji w zakresie możliwości korzystania ze środków unijnych. To będzie musiało być przełożone do strategii rozwoju każdej z gmin, jak i do strategii rozwoju województwa. Praktycznie powinniśmy być gotowi na połowę roku 2013.
Zdaniem prezydenta, niebagatelną rolę w tworzeniu aglomeracji olsztyńskiej powinna odegrać współpraca pomiędzy radą OOA z Centrum Konkurencyjności Obszarów Aglomeracyjnych, które powstało na Wydziale Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie na mocy porozumienia między uczelnią a OOA. Dzisiaj w starostwie wstępne analizy powstałe w centrum omówił prof. dr hab. Janusz Heller.
R E K L A M A
- Nasze wspólne działania powinny przynieść efekt do połowy 2013 roku - mówi Piotr Grzymowicz. - Wtedy powinniśmy mieć strategię i kierunki działania przyszłej aglomeracji olsztyńskiej. Potem przejdziemy do opracowania konkretnych projektów, które pozwolą nam sięgnąć po duże środki unijne w latach 2014-2020 i rozwiązywać wspólne problemy, które już teraz identyfikujemy.
Członkowie rady debatowali też dzisiaj nad powołaniem stowarzyszenia gmin będących członkami nie mającego zbyt mocnego oparcia w obowiązującym prawie Olsztyńskiego Obszaru Aglomeracyjnego. Zanim formalnie będzie mógł powstać Olsztyński Obszar Aglomeracyjny, nieporównalnie lepszą pozycję w staraniach o pomocowe środki finansowe i przy realizacji wspólnych projektów dawałoby stowarzyszenie gmin.