Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:57 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Ochrona zdrowia
Izabela Szpakowska | 2012-09-07 21:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Tegoroczny projekt „Słońce i przygoda” podsumowano w Urzędzie Wojewódzkim

Olsztyn24
Nurkowały z butlą, opływały chorwacką wyspę, ćwiczyły jogę... (fot. I. Szpakowska - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Nurkowały z butlą, opływały chorwacką wyspę, ćwiczyły jogę i reżyserowały przedstawienie teatralne - tak część wakacji spędziło pięcioro dzieci po terapii nowotworowej oraz dwoje dzieci niepełnosprawnych ruchowo, które na obóz wyjechały dzięki międzynarodowemu projektowi naukowo-badawczemu „Słońce i Przygoda”. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawowali: wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski oraz ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Ivan Del Vechio. Szczęśliwa siódemka dzieci - Paulina, Natalia, Paweł, Szymon, Kuba „Senior, Kuba „Junior”, Hubert - opowiedziała dzisiaj (7.08) o swoich wrażeniach na konferencji podsumowującej tegoroczną edycję Projektu.

- Wyniki projektu z pewnością będą oceniane przez specjalistów-lekarzy i psychologów. Ja już teraz mogę z cała pewnością powiedzieć, że trudno wyobrazić sobie coś wspanialszego niż umożliwienie przeżycia takiej przygody dzieciom, które jeszcze do niedawna, z racji ciężkiej choroby, nie śmiały nawet marzyć o podobnej przygodzie - powiedział wojewoda Marian Podziewski.

O tym, że była to wspaniała przygoda, mówiły również same dzieci, które z radością wspominały pobyt w Chorwacji: - Nauczyliśmy się tam wielu rzeczy i na pewno jesteśmy bardziej samodzielni i odważni. I nawet nie tęskniliśmy za rodzicami.

- To prawda, wiele rzeczy po tym wyjeździe robią sami i na pewno mają wyższe poczucie własnej wartości, wyższą samoocenę - potwierdzali rodzice.
R E K L A M A
Projekt „Słońce i Przygoda” jest pierwszą w Polsce próbą nowatorskiej metody usprawniania dzieci po leczeniu ciężkich nowotworowych chorób krwi. W tegorocznym turnusie uczestniczyły po raz pierwszy dzieci pozostające pod opieką Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie i Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce.

Jak powszechnie wiadomo, chemio- i radioterapia pozostawiają trwałe ślady w organizmie osób wyleczonych. Dlatego obecnie za bardzo istotny element terapii całkowitej uważa się wielostronną rehabilitację dzieci wyleczonych. Pilotażowy projekt rehabilitacji poprzez nurkowanie został przeprowadzony w 2006 roku. Pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie wyleczeni z białaczki oraz pacjenci z Austrii i Chorwacji z uszkodzeniami neurologicznymi uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjnym w miejscowości Sveta Marina w Chorwacji. Stwierdzono, że nurkowanie w znaczący sposób poprawiło sprawność fizyczną uczestników, nauczyło ich samodzielności i dodało pewności siebie. Dzieci nabyły nowe umiejętności, niedostępne dla ich zdrowych rówieśników. Umiejętności te pozwoliły im uwierzyć, że ciężka choroba nie zmniejszyła ich wartości, ze nadal są pełnowartościowymi młodymi ludźmi.

Na podstawie zdobytych doświadczeń opracowano poszerzony projekt naukowy o nazwie „Słońce i przygoda”. W czerwcu 2009, 2010 i 2011 roku rehabilitacją poprzez nurkowanie objęto kolejne grupy pacjentów pozostających pod kontrolą Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. W tym roku na rehabilitację pojechali również mali pacjenci z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie i Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce.

Turnus odbył się w położonej na południowym krańcu półwyspu istryjskiego miejscowości Medulin.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.