Manuskrypt Pana Tadeusza ze zbioró wrocławskiego Ossolineum (fot. Wikipedia)
Mija 200 lat od czasu, w którym toczy się akcja poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 w dwunastu księgach wierszem”. To dzieło wielkiego polskiego wieszcza stało się epopeją narodową, która jako jedno z arcydzieł literatury stanowi po dziś dzień przykład umiłowania ojczystego kraju i języka. Z okazji tej rocznicy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski zainicjował ogólnopolską akcję „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”.
Zaproszenie Prezydenta RP do udziału w akcji przyjął również Olsztyn.
- Z przyjemnością więc do „Narodowego czytania Pana Tadeusza” zapraszam wszystkich olsztynian - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
W Olsztynie akcja rozpocznie się w piątek (7.09) pod hasłem „Dzisiaj oglądamy, a jutro czytamy” - w kinie studyjnym „Awangarda 2” (Pl. Jana Pawła II 2/3), gdzie zostanie wyświetlony film fabularny Pan Tadeusz w reżyserii Andrzeja Wajdy, zrealizowany w 1999 r. na motywach poematu Adama Mickiewicza. Początek seansu o godz. 14.00.
8 września, w godz. 11.00-15.00, odbędzie się czytanie „Pana Tadeusza” na zamkowym dziedzińcu. Na specjalnie skonstruowanej scenie epopeję czytać będą - przy akompaniamencie instrumentów muzycznych (róg myśliwski, cymbały) - zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele władz miasta, aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek, artyści (wykonanie hip-hopowe przez Przemysława Kuśmidera „Świdra”), dziennikarze, przedstawiciele instytucji kultury oraz wszyscy chętni. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia wystawy „Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach”.
Zostanie też zorganizowana czytelnia „Pod chmurką” i w komnatach - czyli stoiska z różnymi wydaniami „Pana Tadeusza”, które pomogą śledzić czytelnikom tekst. Zostaną zaprezentowane wydania „Pana Tadeusza” w tłumaczeniach na różne języki, a także atrakcyjne współczesne wydania. Będzie można również zapoznać się z ofertą Książnicy Polskiej. Czytaniu towarzyszyć będą konkursy, quizy rodzinne z nagrodami. Najmłodsi będą mieli swój kącik z kolorowankami, przedstawiającymi sceny z epopei. Specjalne stoisko Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego promować będzie staropolską kulturę łowiecką z elementami sygnalistyki (muzyki łowieckiej).
Na zamku pojawią się statyści ubrani w stroje z epoki (tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”). Chętni będą mogli sfotografować się w stroju Zosi i Tadeusza (zdjęcie-monidło). Młodzi artyści będą malować na dużych płytach grafitti wybranej sceny z Pana Tadeusza. Przed akcją można będzie przyłączyć się do młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, złożyć kwiaty pod pomnikiem wieszcza i wspólnie przemaszerować na dziedziniec zamkowy, zachęcając mieszkańców do udziału w akcji.
Akcję czytania poprowadzą Jaromir Wroniszewski i Marek Markiewicz z kabaretu „Czyści Jak Łza”. W razie niepogody akcja przeniesiona zostanie do sal kopernikowskich Muzeum.