Od 6 do 9 września w Olsztynie odbędzie się II edycja Space VJ Meeting - międzynarodowego festiwalu wizualizacji. Impreza, która jako jedyna w Polsce pokazuje osiągnięcia kultury audiowizualnej na tak dużą skalę, jest jednym z głównych wydarzeń kampanii „Warmia: Rebelia Kultury”.
Space VJ Meeting to międzynarodowe święto artystów wizualnych i sztuki nowych mediów, stworzone przez VJ-ów i dla VJ-ów. Do Olsztyna przyjedzie blisko 100 VJ-ów z całego świata, by zaprezentować spektakularne projekcje wideo mappingu 3D i Kina Na Żywo, a także inne odmiany sztuki VJ-skiej. Na tworzone przez nich pokazy składają się m.in. animacje komputerowe, obrazy zarejestrowane kamerą oraz grafiki. Aby uatrakcyjnić występy, zostaną zbudowane struktury przestrzenne, na których wyświetlane będą projekcje wideo.
Przez cztery dni, od godziny 14.00 do 22.00 w olsztyńskim planetarium będzie można oglądać video instalacje, wziąć udział w VJ-skich prezentacjach oraz interaktywnych warsztatach.
Wśród gwiazd festiwalu będą goście z kilkunastu państw i kilku kontynentów (Tajlandia, Australia, Stany Zjednoczone, Argentyna, Belgia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Bułgaria i inne), m.in.: Devon Miles (Tajlandia), który występował na wielu festiwalach i imprezach z muzyką elektroniczną w całej Europie, jeden z ośmiu najlepszych VJ-ów w konkursie prestiżowego London International Music Fair; Kimberley Bianca (Australia) - australijska artystka intermediów, łącząca różne techniki: performance, poezję i sztukę cyfrową z osobistymi doświadczeniami, które zebrała żyjąc na trzech kontynentach; Shiny Toys (Niemcy) - Jan Ehlen i Jerry Jerome, twórcy festiwalu eksperymentów audiowizualnych organizowanego w Zagłębiu Ruhry; Vargasz (Węgry) - jeden z liderów sceny VJ-skiej na Węgrzech, podczas Space VJ Meeting poprowadzi interaktywne warsztaty i zaprezentuje filmy w technice fulldome; Andreas Karaulanis i Katerina Liana (Grecja), którzy łączą muzyczno-wizualne przedstawienie z tańcem. Swoje projekty zaprezentują także polscy VJ-e m.in.: Diablos, Neonbreaker, Fisz i polsko-czeski kolektyw Podaj Kabel (Olila, Jooska, Malaga, Gibi, MyShoot).
Wyjątkową atrakcją II Sspace VJ Meeting będzie połączenie sztuki VJ-skiej z jej nowoczesną prezentacją. Olsztyńskie Planetarium posiada cyfrową technologię fulldome, która służy do pokazywania materiałów wideo w olbrzymiej rozdzielczości (poza Olsztynem w Polsce wykorzystuje ją tylko warszawskie Centrum Nauki „Kopernik”), co pozwala tworzyć - interaktywnie i na żywo - ruchome obrazy, wypełniające całą kopułę w technice wideo (nazwa fulldome - podobnie jak PAL lub HD - to określenie rozdzielczości obrazu wideo).
Podczas festiwalu odbędzie się konkurs dla artystów biorących udział w II Space VJ Meeting na przygotowanie klipu promującego sztukę audiowizualną. Nagrodą będą programy resolume arena i resolume avenue do VJ-owania, których łączna wartość wynosi ponad 4 tysiące złotych.
Udział w II Space VJ Meeting jest bezpłatny - dla artystów i publiczności.
Organizatorzy: Jarosław Bałabański (VJ Diablos) i pochodzący z Belgii Bjorn Samson (twórca VJ Forum International) chcą rozwijać społeczność uczestników tego „kosmicznego spotkania”. Pierwsza edycja Space VJ Meeting odbyła się od 1 do 4 marca 2012 r. Wystąpiło wtedy 38 artystów z 12 krajów świata, m.in. z USA, Australii i Iranu.
Program festiwalu: »
czwartek (6.09)12.00-22.00 - konferencja prasowa, prezentacje, wideo instalacje, warsztaty (sala konferencyjna Planetarium)
»
piątek (7.09)15.30-19.00 - występy Vj-ów na kopule, filmy fulldome, przedstawienia audiowizualne, instalacje w holu (Planetarium)
14.00-22.00 - warsztaty (sala konferencyjna Planetarium)
21.00-22.00 - projekcje wideo mappingu (wieża Obserwatorium Astronomicznego)
»
sobota (8.09)14.00-22.00 - warsztaty, instalacje (sala konferencyjna Planetarium)
19.00-22.00 - pokazy VJ-ów na kopule, występy audiowizualne, filmy fulldome (Planetarium)
Od 22.00 - after party (klub Grawitacja)
»
niedziela (9.09)14.00 - 22.00 - wideo ekspozycje w holu, otwarte warsztaty, prezentacje (sala konferencyjna Planetarium)