32. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych
Wczoraj minęła 32. rocznica podpisania w Szczecinie pierwszego z czterech porozumień pomiędzy rządem PRL a komitetami strajkowymi powstałymi w sierpniu 1980 roku - porozumień, które m.in. utorowały drogę do rejestracji NSZZ Solidarność, a które przeszły do historii pod nazwą Porozumień Sierpniowych. Dzisiaj (31.08) po południu, na Placu Solidarności w Olsztynie, z inicjatywy Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Olsztynie oraz partii Prawo i Sprawiedliwość odbyła się pierwsza z zaplanowanych w związku z tą rocznicą uroczystości.
- Rocznica Porozumień Sierpniowych to wielki dzień, to świadectwo wielkiej Polski - powiedział nam Jerzy Szmit, uczestniczący w uroczystości poseł PiS.
- To dzień, w którym daliśmy światu symbol, który zmienił nie tylko nasz kraj, ale także Europę i świat. Znak „Solidarność” to jeden z nielicznych, pozytywnych polskich symboli, logotypów, który jest rozpoznawalny w świecie. Gdziekolwiek nie pojedziemy, gdy mówimy „Solidarność”, gdy pokazujemy ten znaczek, ludzie wiedzą o co chodzi, uśmiechają się, pozdrawiają, dobrze kojarzą. Bo to jest symbol nadziei, symbol tego, że można zmieniać świat na lepsze.W uroczystości na Placu Solidarności wzięło udział niespełna 50 osób. Najważniejsze z nich to właśnie poseł Jerzy Szmit i reprezentująca Zarząd Regionu NSZZ Solidarność w Olsztynie Anna Niszczak.
- Główne uroczystości rocznicowe w Olsztynie planowane są na niedzielę, 2 września - wyjaśnił Jerzy Szmit.
- Poza tym tak nieszczęśliwie się złożyło, że w tym samym czasie uroczystości odbywają się w różnych miejscach i „siły” trochę się rozproszyły. Myślę jednak, że ważne jest to, żebyśmy o porozumieniach pamiętali, ale także byśmy mieli poczucie dumy z tego dnia. Pewnie, że gdyby było nas tutaj 10 razy więcej, byłby lepszy nastrój. Ale najważniejsze jest to, żeby nie zapomnieć i nie zapominamy. Bo czasami jest tak, że te niewielkie grupy przenoszą idee, które potem żyją wśród milionów.
Dzisiejszą uroczystość na Placu Solidarności otworzył aktor Teatru Jaracza w Olsztynie, który przeczytał związane z Solidarnością fragmenty kazania ks. Jerzego Popiełuszki. Potem do zebranych przemówił poseł Jerzy Szmit. Pieśń „O czekaniu” zaśpiewała Katarzyna Jędrychowska ze Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. Kolejny punkt uroczystości to odczytanie przez Macieja Tobiszewskiego fragmentów listów Anny Walentynowicz oraz „odświeżenie” uczestnikom spotkania niektórych, chociaż ciągle aktualnych, z 21. postulatów Solidarności z 1980 roku. Następnie Anna Niszczak, aktywna uczestniczka wydarzeń z 1980 roku, odczytała napisany przez siebie wiersz.
Uczestnicy spotkania wspomnieli też zmarłego kilka dni temu w Australii olsztynianina Mirosława Krupińskiego, pierwszego przewodniczącego Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność w Olsztynie i wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w 1980 roku. Mirosław Krupiński w 1987 roku wyemigrował do Australii, gdzie pracował jako inżynier. Od 2004 roku był na emeryturze.
Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnu państwowego i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny. Potem uczestnicy spotkania przeszli do kościoła NSPJ na mszę świętą w intencji Solidarności.
Z D J Ę C I A
F I L M Y