Anna Andrusikiewicz
W miniony czwartek, 23 sierpnia 2012, zmarła Anna Andrusikiewicz - przewodniczka turystyczna, zasłużona działaczka i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Miała 86 lat.
Msza pożegnalna zostanie odprawiona w bazylice konkatedralnej św. Jakuba w najbliższą środę (29.08) o godzinie 14.00.
Anna Wanda Andrusikiewicz, z domu Ender (ur. 2 grudnia 1926 w Wilnie), córka Jana Endera i Jadwigi ze Strzałkowskich. Od 10. roku życia należała do harcerstwa. W okresie okupacji przebywała w Siedlcach, potem zaś w Krakowie, gdzie ukończyła szkołę handlową i pracowała w urzędzie telefonicznym. Działała w harcerstwie konspiracyjnym. Z ruchem tym była związana również po wojnie, osiągając stopień harcmistrza i funkcję zastępcy komendanta Krakowskiej Komendy Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Ukończyła studia na Akademii Handlowej w Krakowie, obroniła dyplom magistra ekonomii w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Pracowała jako księgowa w liceum pedagogicznym w Krakowie, potem w dziale planowania przedsiębiorstwa Centrostal. W 1960 przeniosła się do Olsztyna. Tu również pracowała w Centrostalu, potem natomiast w Wojewódzkiej Komisji Planowania. W 1981 przeszła na emeryturę.
Anna Andrusikiewicz pasjonowała się turystyką pieszą. Była także przewodnikiem i działaczką we władzach lokalnych i krajowych PTTK. W 1983 została honorowym przewodnikiem turystyki pieszej. Współorganizowała liczne imprezy turystyczne, ma stopnie zasłużonego instruktora krajoznawstwa i instruktora krajoznawstwa Polski. W 1997 zainicjowała utworzenie Klubu Krajoznawców PTTK przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Olsztynie, gdzie prowadziła także wykłady. Była członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Pani Anna była popularną przewodniczką po Olsztynie, stąd jej autorstwo wielu przewodników i opracowań na temat Olsztyna, regionu i szlaków turystycznych, publikowanych m.in. w „Przeglądzie Turystycznym” i „Poznaj swój kraj”. Opracowała także rozdział poświęcony historii przewodnictwa PTTK w województwie olsztyńskim do zbiorowej publikacji „Przewodnictwo turystyczne w Polsce” (1986).
Została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1981), Odznaką Honorową „Zasłużony dla Warmii i Mazur” (1972), Krzyżem Armii Krajowej (1994) i Złotą Odznaką Honorową PTTK.