Dzisiaj (24.01) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja dotycząca trzeciej edycji konkursu LODOŁAMACZE 2008. Konkurs ma przekonać pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych propagując właściwe wzorce, wskazując tych pracodawców, którzy w sposób odpowiedzialny i godny naśladowania podchodzą do problemu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Konkurs został objęty patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego.
Konkurs skierowany jest do szerokiego grona odbiorców. Mogą brać w nim udział firmy, stowarzyszenia, organizacje, administracja publiczna itp.
-
Zgodnie z nazwa konkursu chcemy przełamać lody niechęci, nieporozumienia i strachu przed zatrudnianiem osób niepełnosprawnych - powiedział Lech Śmiglewski, pełnomocnik wojewody ds. osób niepełnosprawnych. -
Można to osiągnąć pokazując, że zatrudnianie niepełnosprawnych pracowników jest korzystne na wielu płaszczyznach: etycznej, społecznej, wizerunkowej, a także ekonomicznej.W tym roku konkurs organizowany jest już po raz trzeci. Konkurs składa się z dwóch etapów: Regionalnego (I) i Centralnego (II).
W pierwszym etapie niezależne Kapituły, na podstawie nadesłanych materiałów, dokonają analizy i wyłonią finalistów regionalnych. Zwycięzcy I Etapu automatycznie przechodzą do Centralnego Etapu Konkursu, w którym Kapituła wyłoni ogólnopolskich Lodołamaczy 2008.
Ideą kampanii jest poprawa dramatycznie trudnej sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Problem dotyczy znacznej części Polskiego społeczeństwa. Z rzeszy 5,5 mln niepełnosprawnych rodaków 84% żyje z różnego rodzaju rent i zasiłków, a 8% pozostaje na utrzymaniu rodziny. Zaledwie 8% to ludzie niezależni finansowo, którzy są w stanie utrzymać się z pracy. Wyłączenie z życia zawodowego tak licznej grupy społecznej jest niechlubnym wyjątkiem wśród członków Unii Europejskiej. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim stereotyp o niskiej wydajności i nieprzystosowaniu osób niepełnosprawnych do funkcjonowania we współczesnym świecie. To właśnie te głęboko osadzone w naszej podświadomości przekonania stanowią największą i najtrudniejszą do pokonania przeszkodę na drodze osób niepełnosprawnych do normalnego współistnienia.
W województwie warmińsko-mazurskim niepełnosprawni stanowią grupę ok. 211,6 tys. osób ( tj. ok. 15% mieszkańców naszego województwa), w tym zaledwie ok. 4 tys. jest zarejestrowanych w Powiatowych Urzędach Pracy jako osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Oferty pracy dla osób niepełnosprawnych stanowią zaledwie 3 % wszystkich ofert.
Na terenie naszego województwa funkcjonują cztery zakłady Aktywizacji Zawodowej zatrudniające 209 osób niepełnosprawnych, w 86 Zakładach Pracy Chronionej pracuje 5900 osób posiadających orzeczenia o niepełnosprawności.
W Polsce aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych wynosi 17,3 %, zaś w krajach Unii Europejskiej średnio 40-50 %. Zaledwie 5% polskich pracodawców wyraża zainteresowanie zatrudnianiem niepełnosprawnych. Wielu pracodawców zatrudnia niepełnosprawnych pracowników tylko po to, by wyłudzić dofinansowanie do ich wynagrodzeń wypłacane przez PFRON.
W 2006 roku fundusz przeznaczył na ten cel 1,3 mld złotych. W latach 2004-2005 fundusz wstrzymał wypłaty dofinansowań dla 79 pracodawców, którzy otrzymali dotacje w wysokości 55 mln złotych. Do wynagrodzenia każdego niepełnosprawnego przełożeni otrzymują z PFRON, w zależności od stopnia jego niepełnosprawności od kilkuset do 1,8 złotych dofinansowania.
Z D J Ę C I A