Ubiegłoroczny koncert na ścianie Wysokiej Bramy i zaplanowany na jutro (17.08) koncert z wykorzystaniem instrumentu recyklingowego na Starym Mieście. Te dwa niekonwencjonalne wydarzenia łączą ze sobą co najmniej dwa elementy. Pierwszy z nich to zespół pomysłodawców i wykonawców koncertów z Ryszardem Bazarnikiem na czele. Drugi element to organizowany od czterech lat przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie Festiwal Podróżniczy „Strefa Przygody”. Koncert na Ścianie był ozdobą III edycji tego festiwalu, koncert na instrumencie recyklingowym może stać się wydarzeniem IV edycji „Strefy Przygody”.
Formalnie tegoroczny festiwal rozpoczął się dzisiaj (17.08) na olsztyńskiej starówce. W programie były dwa wydarzenia. Wieczorem w amfiteatrze z olsztyńską publicznością miała spotkać się podróżniczka, motocyklistka i autorka książek Anna Jackowska. Niestety, dzisiaj rano do organizatorów festiwalu dotarła niespodziewana wiadomość, że Anna Jackowska nie może przyjechać do Olsztyna z ważnych powodów osobistych. Drugie z zaplanowanych na dzisiejszy dzień festiwalowych wydarzeń to budowa instrumentu muzycznego ze zużytych beczek, rur kanalizacyjnych, prętów itp. odpadów. Realizacja tego nietuzinkowego pomysłu rozpoczęła się przed południem, przy Starym Ratuszu, i będzie trwać do jutrzejszego popołudnia.
- Razem z Rysiem Bazarnikiem budujemy największy instrument recyklingowy - wyjaśnia pracująca przy projekcie Iza Kowalewska, na co dzień wokalistka w zespole muzycznym kierowanym przez Ryszarda Bazarnika.
- Instrument będzie zbudowany z beczek po oleju, będzie miał kształt „kija deszczowego” i będzie ogromny. Jego długość to 15 metrów!Instrument recyklingowy będzie wydawał dźwięki nie tylko jak bęben (na końcach zmontowanej z beczek rury zamontowano membrany, również z materiałów recyklingowych), ale także dzięki zamontowanym wewnątrz rury specjalnie nastrojonym prętom i „przelewającym się” z jednego końca na drugi umieszczonym wewnątrz rury butelkom PET. Poruszanie się instrumentu będzie możliwe dzięki montowanej na Starym Mieście rampie, która pozwoli unosić i opuszczać końcówki instrumentu.
Ale to jeszcze nie wszystkie muzyczne możliwości instrumentu recyklingowego. Z zewnątrz będą do niego przymocowane stare rury kanalizacyjne i specjalnie dostrojone cymbałki. Potencjalny zakres możliwych do osiągnięcia na tym instrumencie dźwięków jest wielki. Muzyce wytworzonej przez instrument towarzyszyć będzie śpiew Izy Kowalewskiej i gra na tradycyjnych instrumentach w wykonaniu multiinstrumentalistów Macieja Bielawskiego i Marcina Olejniczaka.
Pomysłodawcą tego nietypowego, nigdy i nigdzie dotąd nie prezentowanego projektu jest Ryszard Bazarnik.
- Rysiu co rok, co dwa lata, coś wymyśla - mówi Iza Kowalewska.
- Ja się do tego dołączam jako wokalistka i designerka różnych rzeczy. Ten instrument recyklingowy został specjalnie stworzony dla Olsztyna. Tak samo jak ubiegłoroczny „Koncert na Ścianie” był dedykowany Olsztynowi, tak samo ten instrument jest specjalnie dedykowany Olsztynowi. Jutro będzie jego prapremiera. Jeszcze nikt wcześniej tego instrumentu nie słyszał, nawet sam pomysłodawca, który ma pewne wyobrażenie o możliwych tego instrumentu, ale również nie wie, co uda się osiągnąć w rzeczywistości.Jakie będą efekty pomysłu i pracy zespołu Ryszarda Bazarnika, będziemy mogli przekonać się jutro o godz. 18.00 na Starym Mieście. Na tę bowiem godzinę zaplanowano rozpoczęcie koncertu z wykorzystaniem instrumentu recyklingowego.
Koncert zespołu Ryszarda Bazarnika nie będzie jedynym wydarzeniem drugiego dnia Festiwalu Podróżniczego w Olsztynie. Zaplanowane na jutro festiwalowe imprezy rozpoczną się o godzinie 13.00 na staromiejskiej scenie nauką samoobrony dla pań w wykonaniu aktora i karateki Roberta Moskwy, a zakończą wieczornym koncertem w amfiteatrze ukraińskiego zespołu Haydamaky. Więcej informacji o programie Festiwalu Podróżniczego „Strefa Przygody” w naszej zakładce „Co? Gdzie? Kiedy?”
Z D J Ę C I A
F I L M Y