Niespełna miesiąc temu, 20 lipca, olsztyńska Rada Miasta postanowiła, by odcinkowi starej ulicy Artyleryjskiej w Olsztynie nadać nazwę 15 Dywizji. Taka uchwała radnych była ukłonem w kierunku członków stowarzyszenia oficerów 15 Dywizji - związku taktycznego, który od 1945 do do 2001 roku stacjonował w Olsztynie - którzy wystąpili z wnioskiem, by w taki właśnie sposób uhonorować jednostkę, w której przed laty służyli.
Zaraz po pozytywnej decyzji radnych, obecny na sesji dowódca Garnizonu Olsztyn płk Andrzej Szczołek zapowiedział, że uroczyste otwarcie nowej ulicy nastąpi w dniu Święta Wojska Polskiego, czyli 15 sierpnia. Tak też się stało.
Po uroczystej mszy świętej w kościele garnizonowym, która zapoczątkowała dzisiejsze Święto Wojska Polskiego w Olsztynie, uczestnicy uroczystości przemieścili się w rejon Mostu Św. Barbary na Łynie, gdzie z honorami odsłonięto tabliczkę z nową nazwą ulicy.
Uchwałę Rady Miasta o nadaniu ulicy nazwy 15 Dywizji odczytała wiceprzewodnicząca Rady Miasta Halina Ciunel, która nieco później, wraz z wiceprezydentem Olsztyna Bogusławem Szwedowiczem i płk. Janem Wiśniewskim, prezesem Stowarzyszenia Oficerów 15 Dywizji, odsłoniła tabliczkę z nazwą ulicy.
Uroczystość była też okazją do przypomnienia korzeni, historii i zasług 15 Dywizji dla Warmii i Mazur. Uczynił to ostatni jej dowódca gen. dyw. Lech Stefaniak. Odczytano również apel poległych żołnierzy dywizji, a na ich cześć oddano salwę honorową.
Po otwarciu ulicy uczestnicy uroczystości przeszli lub przejechali do Parku Jakubowego, gdzie zaplanowano główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego na Warmii i Mazurach.
******
Czujemy się o w obowiązku podzielić się z czytelnikami taką oto uwagą, że naszym zdaniem, słupek z nową nazwą ulicy służby drogowe postawiły kilkadziesiąt metrów za blisko, na tej części starej ulicy Artyleryjskiej, której uchwała Rady Miasta o nadaniu ulicy imienia 15 Dywizji nie dotyczy. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, imię 15 Dywizji otrzymał bowiem odcinek dawnej ulicy Artyleryjskiej od mostu Św. Barbary do ulicy Gietkowskiej. A słupek z odsłoniętą tabliczką stoi dobre 60-70 metrów przed mostem. Coś trzeba będzie z tym zrobić - albo zmienić uchwałę Rady Miasta, albo przenieść słupek we właściwe miejsce, czyli za most!
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :