W Olsztynie pochowano dzisiaj (3.08) Alinę Zienkiewicz, prezes honorową Zarządu Związku Inwalidów Wojennych RP w Olsztynie. Wieloletnia działaczka społeczna, więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrück, zmarła w ubiegłą sobotę, 28 lipca. Miała 94 lata.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęto w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poprzecznej. Z kaplicy przeniesiono ciało do kościoła p.w. Św. Józefa, gdzie odbyła się msza za zmarłą. Po mszy trumnę przewieziono z powrotem na Cmentarz Komunalny przy ul. Poprzecznej i złożono do grobu w Alei Zasłużonych.
Alina Zienkiewicz pochodziła z Suwalszczyzny, z rodziny ziemiańskiej. Właśnie w Suwałkach była aresztowana przez gestapo. Przez obóz w Działdowie trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Cudem przeżyła, bo tuż przed wyzwoleniem obozu trafiła do tzw. baraku tyfusowego, skąd nikt nie wychodził żywy. Gdy szwedzki Czerwony Krzyż wywoził żyjące jeszcze więźniarki do Szwecji, niektóre z nich oderwały deski z okna „baraku tyfusowego”, wyciągnęły ważącą zaledwie 37 kilogramów Alinę Zienkiewicz i wsadziły do transportu do Szwecji. To było 25 kwietnia 1945 roku.
W szwedzkim szpitalu ponad miesiąc leżała „bez ducha”. W szpitalu zastał ją koniec wojny. Gdy wyzdrowiała, wróciła na Suwalszczyznę. Chociaż miała załatwioną pracę w Kuratorium Oświaty w Białymstoku, przyjechała do Olsztyna. Chciała być prawnikiem, a w Olsztynie uniwersytet z Torunia uruchomił studia prawnicze. Niestety, były to studia dzienne, więc okazało się, że wbrew temu, co początkowo zamierzała, musi na stałe przenieść się do Olsztyna.
Po skończeniu studiów została sędzią. Była m.in. przewodniczącą wydziału karno-rewizyjnego sądu wojewódzkiego. Zmiana przepisów zmusiła ją do rezygnacji z pracy w sądzie.
Po pracy w sądzie były inne zaszczytne stanowiska. 10 lat kierowania Państwową Inspekcją Handlową w Olsztynie (jako jedyna kobieta w Polsce), potem dyrektorowanie w banku PKO. W końcu emerytura. Zajmowanie się wyłącznie „domowym ogniskiem” nie leżało w naturze pani Aliny. Zgłoszono jej kandydaturę na prezesa Związku Inwalidów Wojennych w Olsztynie.
Alina Zienkiewicz była osobą zasłużoną na wielu polach. Świadczyły o tym liczne odznaczenia, którymi została uhonorowana. Wśród nich są między innymi Krzyż Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, Krzyż Oświęcimski i Odznaką Honorową „Zasłużony dla Warmii i Mazur”.